След коментара вчера на професор Михаил Константинов, че методиката за преброяване на резултатите при избора на народни представители е грешна, говорителят на Централната избирателна комисия Цветозар Томов заяви:
Централната избирателна комисия има правомощия, ако възникне такава ситуация, да я обсъди. Не мисля, че има особен риск това да се случи. Мисля, че методиката ще проработи. Още повече, че алтернативните методи, примерно метод Д`Онт, е значително по-несигурен.
Включени ли са в избирателните списъци повече лица? Отговорите на говорителите Цветозар Томов и Александър Андреев:
Числото е толкова голямо, защото много българи, живеещи в чужбина, имат постоянен адрес в България и по необходимост се включват в списъците, които Главна дирекция ГРАО обявява. В хода на кампанията хората, които подадат заявления да гласуват в чужбина, ще бъдат отписвани от постоянен адрес в страната, така че вторите списъци, които Главна дирекция ГРАО обявява, ще бъдат с намален брой.
Направихме проверка чисто статистическа с изборите през 2013-а година за Народно събрание. Според избирателните списъци, които са окончателни, това са 6 919 260. За Европейския парламент 2014-а са 6 543 423-ма избиратели, тоест разликата не е чак толкова голяма.
Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата..
Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации..
"Лазарица" е първата премиера за новата година в Драматично-кукления театър във Враца. Постановката по прочутата пиеса на Йордан Радичков е дело на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg