Проверяващият екип от Върховната административна прокуратура (ВАП) е изготвил 95 предписания до кметове и областни управители за отстраняване на закононарушения и обезопасяване на рискови водни обекти. Предписанията са резултат от проверката, разпоредена от главния прокурор след наводнението в град Мизия.
От прокуратурата стигат до извода, че няма пълноценен контрол в районите на Бургас, Пловдив и София, а така няма достатъчна информация за потенциално опасни водни съоръжения, което обезмисля и самите проверки.
Констатирано е, че все още не са съставени карти на районите под заплаха от наводнения и карти на районите с риск от наводнения, което води до несвоевременна реакция при такава опасност. Като характерни и повтарящи се проблеми и слабости навсякъде се отчита неосъществяването на техническа поддръжка и ремонт на хидротехническите съоръжения, липсата на финанси за тази дейност, наличието на неизправни или частично изправни язовирни стени, наличието на растителност в леглата на реките и по стените на язовирите, както и изхвърлянето на битови отпадъци там и други проблеми.
Образувани са 4 преписки с оглед данни за извършени длъжностни престъпления, както и 17 административнонаказателни производства за нарушения по Закона за водите. По 13 от тях досега са издадени наказателни постановления.
Проверяващите прокурори ще обсъдят проблема с министрите на днешното правителствено заседание.
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg