Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Един цял нов инструментален свят – светът на Даниел Трингов и Сифей Уен

БНР Новини

Хвала на нейната впечатляващата виртуозност и музикалност – твърдят критиците и почитателите на Сифей Уен.
Родом от Шанхай, Китай, Сифей Уен живее от 13-годишна в САЩ. Музикалните си постижения дължи на известената музикална педагожка, професора по виолончело Елеонор Шоенфелд. Сифей Уен е носител на много международни отличия. Нейният опит като концертен изпълнител, оркестров солист и камерен музикант включва редица изяви – като тази в международната телевизионна програма „Часът на властта”. Имала е участия в радио и телевизионни предавания. Свирила е на фестивала „Сан Мигел де Аленде” в Мексико и е била солист на оркестрите Foundation Debut и Thornton School of Music. Зрялото й и енергично музициране, заедно с красивия, наситен и топъл тон е накарало музикалните критици да я нарекат: Най-талантливият и обещаващ виолончелист, който сме слушали от години насам.
Даниел започва да свири на цигулка на 6-годишна възраст. През 1985 г. продължава образованието си в НУМСИ „Христина Морфова“, гр. Стара Загора. Три години по-късно е приет в НМУ „Любомир Пипков”, гр. София, в класа на знаменития български цигулар, преподавател и композитор проф. Петър Христосков. След дипломирането си през 1991 г., Даниел Трингов е приет в НМА „Панчо Владигеров” в София, където учи цигулка при проф. Елисавета Казакова. От 1991 до 1995 г. е в състава на Нов симфоничен оркестър, а от 1995 до 1999 г. свири първа цигулка в Theatro Lyrico de Europe – оперен оркестър, често концертиращ в България, Германия, Франция, Италия, Испания, Португалия и други страни.
Даниел завършва този свой творчески период, концертирайки с камерни формации, и изнасяйки солови рецитали из цяла България. Тогава записва и два компактдиска, които включват класически произведения за цигулка и пиано и негови аранжименти и транскрипции.
През септември 2002 г. Даниел Трингов печели пълна стипендия по цигулка в Университета в Мисисипи, където учи при големия руски цигулков педагог, проф. Александър Брусиловски. Следват редица солови и оркестрови изяви, които надграждат артистичните му качества. Освен като изпълнител Даниел се изявява и като аранжор, композитор и звукоинженер, работейки в собственото си звукозаписно студио в Бетъни, Кънектикът, САЩ. Занимава се с дизайн и фотография. В момента, вече в София, двамата със Сифей Уен творят под логото на „Глобъл арт ентъртейнмънт”.
Предстои издаването на първия им инструментален албум, наречен A Whole New Instrumental World („Един цял нов инструментален свят”), който е своеобразно пътешествие от стила на класическата музика до хард-рока и се състои от 16 популярни композиции в модерни инструментални аранжименти. На 19 декември продукцията ще бъде представена за първи път в България.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05

Операта "Лястовичката" от Пучини в директно излъчване от Метрополитън опера

Създадена в късния творчески период на италианския композитор Джакомо Пучини, операта "Лястовичката" все още трудно намира път към голямата сцена. Поръчана от Виена, първоначално като оперета, тази рядко поставяна творба интригува с яркия мелодичен талант на автора си и изобилието от модерни за времето танци. Постановката, която излъчваме тази..

публикувано на 20.04.24 в 07:50

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25