Между 12 и 14 век традицията на френските трубадури, певци и музиканти, изпълнявали песни по свои стихове, се разпространява из цяла Европа. В Германия ги наричали минезингери („певци на любовта”). Всяка година във Вартбург, Тюрингия, се събирали най-добрите измежду тях, за да премерят сили в поредното поетическо състезание. Хартман фон Ауе, Волфрам фон Ешенбах, Валтер фон дерФогелвайде, Танхойзер – всички те възхвалявали в песните си рицарското безстрашие и благородство и любовта като най-възвишено чувство. Най-известните сред тях, Ешенбах и Танхойзер по-късно стават герои в операта на Вагнер „Танхойзер и състезанието на певците във Вартбург”.
Поезията на минезангерите е представена най-пълно и илюстрирана с миниатюри в Големия Хайделбергски песенник, по-известен като Манески кодекс. Той е най-големият средновековен песенник на немски език, създаден около 1300 г. в Цюрих.
Най-вероятно песенникът носи името на знатния род колекционери Манесе. На 426 пергаментови листа е събрано творчеството на 140 автори (сред които и кралски особи) и 138 миниатюри-портрети на авторите, украсени с гербове и рицарски шлемове, смятани за шедьоври на готическата илюстрация.
Днес Манеският кодекс се съхранява в библиотеката на университета в Хайделберг.
Още за традициите на рицарската поезия, за невероятните способности на краля-художник Гонмин от корейската династия Горьо и за манастира-крепост „Света Мария Поблет” в Испания, ще научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца”.
Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..
Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..
Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..
„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..
Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg