Проф. Григорий Григоров е преподавател в Националната художествена академия по реставрация на живопис. Казва че се насочва към Художествената академия съвсем случайно и също толкова случайно избира да се занимава с реставрация. Не съжалява и за миг, защото работата му носи удовлетворение.
За артгилдията Гришата, както го наричат всички, е познат преди всичко като вълшебникът, който връща към живот уникалните стенописни изображения от църквата "Св. Никола" в Бачковския манастир, църквата "Св. Петка" във Видин, джамиите в Разград и Стара Загора, и не на последно място Боянската църква. За археолозите проф. Григоров е човекът, направил копието на тракийската гробница в село Александрово.
Чуйте разказа на проф. Григоров за попадането му в тази рядка и специфична професия, какво е видял в Полша, какви са изискванията му, когато пристъпва към даден обект за реставрация, защо обича работата си със студентите…
Чуйте радиосрещата с проф. Григоров.
Той рече:- Професията на реставратора е много хубава.
- Най-тежкият сблъсък в професията е със "стената", която управлява опазването на културното наследство. Не посочвам министерство или общини. Като цяло обществото няма отношение към старините.
- Времето върви и, ако се окаже, че няма да мога да тичам по скелето или няма да имам работа в ателието, няма да знам какво да правя със себе си.
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg