Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Създателите на мобилното приложение „Гражданите“ те предизвикват: „гражданин“ или Гражданин – изборът е твой

БНР Новини
На снимката (отляво надясно): Христо Борисов, Ася Чанева, Стоян Митов и Тодор Лилков.

Срещаме ви със създателите на мобилното приложение „Гражданите“, където всеки може да качва снимки на закононарушители на пътя. Много хора в България нарушават Правилника за движение по пътищата, безнаказано, пред очите на всички. Докато четете това изречение, се регистрират приблизително 5 нарушения с автомобили.
Основната причина е липсата на култура на пътя. Органите на реда не могат да реагират на всички сигнали и на гражданите им се налага да търпят всякакви своеволия от шофьорите. Заради това четирима приятели създадоха мобилното приложение „Гражданите“, което позволява на всеки със смартфон да упражни граждански контрол на пътя, снимайки автомобил в нарушение. Независимо дали паркира на велоалея, близо до пешеходна пътека, изпреварва неправилно или не зачита останалите на пътя, всеки водач може да получи „гражданство“.
Връзката между „Гражданите“ и КАТ е вече официална, така че последствията от това да бъдеш заснет, докато правиш нарушение с автомобила си, са сериозни.
С момчетата говорим за това как работи приложението, колко бързо стига сигналът до КАТ, какъв е смисълът на извинението, което заснет в нарушение водач може да направи на сайта на „Гражданите“ и какви са последствията за самите момчета, откакто са създали приложението.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поезията на Ани Илков излезе във внушителен том

Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън".  Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година.  Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..

публикувано на 06.02.25 в 15:57

Графичният роман "МАУС" излезе на български език

Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore.  "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..

публикувано на 06.02.25 в 15:14

Изкуството на документа

Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..

публикувано на 06.02.25 в 12:10

Българският културен институт в Берлин през 2025 година

"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година  – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...

публикувано на 06.02.25 в 10:53
Мила Искренова

Хореографът Мила Искренова в деня на своята 65-годишнина

С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..

публикувано на 06.02.25 в 09:40