Правителството на Германия реши да компенсира останалите живи съветски военнопленници, които по време на Втората световна война са били в плен на хитлеристката армия. За тази цел федералният бюджет е планирал 10 милиона евро.
Всъщност изплащането на финансово обезщетение на останалите живи съветски военнопленници е естествен завършек на инициативата на министъра на външните работи Франк-Валтер Щайнмайер. След две години политическа дискусия – всички партии в Германия вече са убедени от необходимостта на този предимно морален жест към останалите живи войници и офицери от Съветската армия, преминали през лагерите на Третия райх по време на Втората световна война.
70 години след нейния край от 5 милиона и 300 хиляди са останали едва четири хиляди от тях, предимно руснаци, украинци и белоруси. Според статистиката – съветските военнопленници са най-голямата група след жертвите на Холокоста, които са били в нацистки лагери на смъртта.
Това е закъсняло, но необходимо решение, заявиха представители на зелените и социалдемократите в Бундестага. Подкрепиха ги този път и християндемократите. По думите им „компенсирането на останалите живи военнопленници може да се превърне в мощен сигнал за приятелските отношения на Германия към Русия, Украйна и Беларус, а чрез този жест Германия ще изплати и част от моралния си дълг към тези хора.
От 10-те милиона евро средно на останал жив съветски военнопленник се падат по 2500 евро. За сравнение – средната заплата в Германия за тази година е 2916,58 евро.
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg