В страната има 2802 обществени библиотеки, за които са предвидени 8,22 млн. лв. за нови книги и 2,58 млн. лв. за периодичен печат.
Парите обаче не са планирани в държавния бюджет, което означава, че трябва да се търсят от други фондове.
По думите на Ели Попова - изпълнителен директор на Българската библиотечно-информационна асоциация, "стандартът цели да осигури равнопоставено библиотечно и информационно обслужване на всички български граждани, дори и в най-отдалечените места".
Според приетия вариант на библиотеките се полагат по 150 книги на 1000 души. Показателите са занижени в сравнение с европейските и световните. За финландските библиотеки, например, това число е много по-голямо - 450 книги на 1000 души.
За председателя на Управителния съвет на асоциация "Българска книга" Веселин Тодоров обезпокоително е "задължението за обновяване на библиотечните фондове с книги, т.е. с непериодичен печат".
Чуйте какво още уточни той по този и други въпроси.
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg