Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Златните мозайки на Константинопол

Теодор Метохит представя модел на църквата на Исус Христос - мозайка от църквата „Исус Христос Спасител“ в Хора
Снимка: wikipedia.org
През 1948 година в една джамия в Истанбул, под дебел пласт хоросан и дървени плоскости, реставраторите откриват изящни мозайки и фрески: чудесата на Исус, сред които и превръщането на водата във вино, разчупването на ключовете на смъртта от Божия син, децата, които събират по земята парченцата хляб, падащи от ръцете на Христос... Мозайките се изработени по специална технология. Начупеното стъкло се потопя в златна вода и се нанася върху предварително измазана стена, като се внимава парчетата да бъдат под един ъгъл. Изображенията принадлежат към т. нар. "Палеологов ренесанс" – период от развитието на византийското изкуство, който поставя на преден план реалистичното изображение на човешки образи.
Някога джамията била църква, прочута със своята красота и изящество – църквата „Хора“ („хора“ означава църква извън града). След поредно силно земетресение, император Андроник II Палеолог, управлявал през 14 век в Константинопол, възлага на един от най-близките си съветници Теодор Метохит да я възстанови и да върне предишния й блясък. Теодор поръчва богата украса върху вътрешната част на църквата. Той държи най-много на изработката на пищна мозайка, върху която да е изобразен и самият той в скъпи одежди, приклекнал, с умалено копие на църквата в едната си ръка, което поднася на Христос. Майсторите създават великолепната мозайка в определеното й централно място в храма. В деня на тържественото откриване, когато Андроник II вижда изображението на Теодор, редом с образа на Христос, той решава да изпрати своя съветник в изгнание за светотатство.
Храмът „Хора“ днес е по-известен като истанбулският музей „Карие“.

5 септември



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00