Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Атанас Куцев, пътешественик и доброволец

Атанас Куцев и Симеон Идакиев в студиото на предаванетоАтанас Куцев е млад човек, но вече със солиден опит в пътешествията. Посрещнах го с поздрава „намасте” – изключително популярен в Индия и още няколко държави в този регион, където ръкуването, толкова обичайно за нас, просто не съществува.
Повод да го поканя беше неговата книга, отново сполучливо попадение на издателство "Вакон", озаглавена „Между нирвана и самсара”, в която той описва преживяванията си в Непал, Индия и Хималаите заедно със своята спътничка Моника. Прочетох я с голям интерес, за да сравня своите впечатления с неговите. По моя преценка това е книга, която трябва да притежава всеки, наканил се да поеме в тази интересна посока, защото в нея, освен емоционални описания, има и много полезни практически съвети.
С Атанас Куцев разговорихме само за Непал, защото времето ни беше недостатъчно - предаването този път трябваше да свърши в 19 часа. Уговорихме се да ми гостува отново на 11 октомври и то заедно с неговата спътничка Моника, за да продължим нашето пътешествие през Индия и Хималаите.
Трябва да чуете този разговор, за да видите как изглеждат през очите на 25-годишен човек тези изключително интересни държави и да се убедите, че когато има желание „няма нищо невъзможно”, както се изрази моят гост.



ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05
Доц. д-р Атанас Мангъров

Недоизказано...?

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..

публикувано на 12.07.25 в 09:05