Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От германската полиция поискаха въвеждането на строг режим в бежанските центрове

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Германската статистика отчете 230 хиляди кандидати за бежански статут и мигранти, влезли на територията на страната – легално и нелегално – след 5 септември, когато федералният канцлер Ангела Меркел заяви, че „всеки бежанец е добре дошъл“.

Средно по десет хиляди бежанци и мигранти на ден, предимно влизащи през границата с Австрия, идват в Германия. Службите по регистрацията им се задъхват от работа и напрежение, спешно се търсят доброволци, които да помагат за обурудването на сгради, които се превръщат в центрове за настаняване на прииждащите.

Междувременно председателят на синдиката на германските полицаи Райнер Вендт поиска въвеждането на строг режим в бежанските центрове и разделяне на прииждащите по етнически, верски и религиозен признак като превантивна мярка за преустановяване на побоищата и насилието сред самите бежанци. След масовия бой между албанци и афганистанци в център край Касел се оказа, че насилието и побоите са ежедневие сред прииждащите кандидат-бежанци. Полицаите настояват за защита на жените и децата в самите центрове, тъй като те са най-уязвими за насилие от останалите. 

Вече се появиха експертни мнения агресивните и склонни към насилие бежанци да бъдат гонени от страната.

А председателят на централния съвет на мюсюлманите в Германия Айман Мазек предлага идващите да подписват документ за доброволната си интеграция към обществото. Това означава да учат езика, да „играят по правилата“ и да припознаят и имат респект към законите и конституцията. Той подкрепи и предложенията на местните власти – който бежанец отказва предложена му работа, няма да получава пълната сума на социални помощи.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.