Незабавна реформа в детското правосъдие за пълното зачитане на правата на децата в България искат три неправителствени организации и започнаха обществена кампания „Детство без решетки“.
Към момента над 10 000 деца в България са засегнати от действащия 60-годишен Закон за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (ЗБППМН), а над 2 000 деца са преминали през затворени институции - поправителни домове, следствени арести, полицейски и гранични управления, домове за временно настаняване на малолетни и непълнолетни, интернати.
Български хелзингкски комитет (БХК), Национална мрежа за децата (НМД) и Институт по социални дейности и практики (ИСДП) децата са инициаторите на кампанията за реформа в детското правосъдие и обръщат внимание на сигнали и данни във връзка със следните проблеми в затворените институции за деца:
• Множество данни за насилие и малтретиране на деца в местата за лишаване от свобода - поправителни домове, арести, полицейски и гранични управления, домове за временно настаняване на малолетни и непълнолетни, интернати.
• Настаняване при неприемливи материални условия (липсваща или лоша вентилация, хигиена, осветление, отопление и съоръжения за топла вода, санитарни помещения и други).
• Никакъв достъп до образование (като в следствените арести) или лошо качество на образованието.
• По време на задържането, контактите със семейството и външния свят се случват по изключение, като на някои места са обект на институционален контрол и цензура.
• Децата в затворени институции нямат достъп до адекватна медицинска помощ. Повечето от институциите не разполагат с щатни медицински специалисти и нямат медицински специалист на денонощно разположение.
• Рядкост са външните проверки, извършвани от независими органи извън администрацията на местата за лишаване от свобода.
Всичко това представлява сериозно нарушение на международното право по правата на човека, включително на Конвенцията на ООН за правата на детето, според която лишаването от свобода трябва да се налага само като крайна мярка и за възможно най-кратък период.
В студиото ще коментираме проблемите с гостите: Светла Баева, директор на програма „Кампании и комуникация“ - БХК, Диляна Славкова, Програмен координатор „Семейство и детско правосъдие" - НМД, професор Нели Петрова, председател на сдружение „Институт по социални дейности и практики"; експерт от Министерство на правосъдието.
вторник, 6 октомври от 21.30 часа
Фондация "За Доброто", Нов български университет и специализирана болница за активно лечение по детски болести "Проф. д-р Иван Митев" поставят началото на нова ера в детското здравеопазване с първата по рода си следдипломна квалификация по терапевтична комуникация в педиатрията. Едно дете никога не забравя престоя си в болница. В болничната..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Стоянка Стайнова, гр. Свети Влас: Наследница съм на малко земеделска земя от моя дядо, но не мога да получа дяла си поради следните пречки: Дядо ми имаше пет деца. Единият от синовете му е емигрирал в Русия преди 85 години, през..
Защо са необходими промени в Семейния кодекс? Съвместно упражняване на родителските права – равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота на детето. Защо е важно за детето? Какви са положителните и дали има отрицателни страни? Споделеното родителство и правата на децата е темата на предаването "Законът и Темида". Йорданка Бекирска –..
В "Мигранти с таланти" днес ви срещаме с Мохамад Шариф Хемат от Кабул, Афганистан. Той идва в България през вече далечната 1982 г. като студент, след като печели стипендия за отличен успех в Кабул. Тук Шариф завършва днешния Технически университет, специалност "Медицинска апаратура и електроника", и работи по специалността около две години след..
"Глад 2.0" е изложбата, с която Националният военноисторически музей ще отбележи своята 109-годишнина. Откриването е на 3 юли, а на 4 юли е предвиден..
От 3 до 14 юли в галерия "Интро" в София ще бъде представена изложба на проекта "Home". Проектът "Дом" е интердисциплинарен културен продукт с..
"Чорлав Петър" от Хайнрих Хофман излиза за първи път на български език в превод на Любомир Илиев. Детската класика се ражда като идея малко преди..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg