Вниманието на българските учени се насочва към вселенския патриарх Вартоломей заради неговия изключителен хуманизъм. Впечатлява ги отношението му към природата и вижданията му как да се предотвратят някои вредни въздействия на човечеството върху околната среда. Той е този, който се бори много усилено за преодоляване на разликата между различните религии, обяснява председателят на БАН - Стефан Воденичаров:
Казва, че нещата трябва да станат без конфликти, без хуманитарни кризи, говори, че трябва да има диалог и помирение... Не трябва в никакъв случай, да се нарушават човешките права. Това, особено, което в момента се извършва близко до нас в Сирия и в Ирак. Такива хора трябва да бъдат оценявани и да се дава възможност на българската общественост да се запознава с техните идеи и мисли, защото разликата, която се получава в момента в обществото, е, че хората по-малко обръщат внимание на хуманизма и на морала, казва за вселенския патриарх Вартоломей председателят на БАН Стефан Воденичаров.
След официалната церемония патриарх Вартоломей произнесе слово, посветено на климатичните промени, екологичната криза, необходимостта от нова духовна култура и етика в съвременното глобално общество.
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg