Една от най-богатите библиотеки у нас – Столична библиотека - отбеляза своя 87 рожден ден на 4 ноември. По този повод на многобройната публика беше представена и книгата „Адрес: Столична библиотека“. Съставители на тази „книга за историята на Столичната библиотека, за улиците и площадите на София“, са Ана Анастасова, Даниела Ветовска, Илонка Донева и София Трифонова.
Ето и малко история. …Столичен общински вестник от 13 август 1929 година, съобщава на читателите си за създаването на музей с библиотека и архив. Разбира се, трудностите не са малко, особено в търсенето на помещения. Доста места са пребродили музеят, библиотеката и архивът. През 1941 г. Столична община отпуска сграда за Градска библиотека, музей, архив и галерия на пл. "Бански" № 3. След извършено преустройство и обзавеждане, на 1 декември 1941 г., кметът инж. Иван Иванов открива новата сграда на Столичната градска библиотека и музей… Това можем да прочетем в предговора, написан от Елинка Бояджиева, редактор на книгата „Адрес: Столична библиотека“.
За богатствата на „градската“ библиотека на София и за нейната дейност като културно средище, разказва Юлия Цинзова – директор на Столична библиотека – нашият гост в това предаване.
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..
Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg