Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Легендата Баборак

Радек Баборак

В „Рецитал” по програма „Христо Ботев” ни очаква една незабравима среща - с изкуството на музикант, който още преди да е закръглил своите 40 години вече е наречен „легенда”. Легендата Радек Баборак - изключителен валдхорнист гостува на пловдивската публика на 23 септември тази година в рамките на 6-ия международен фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща”. Самият фестивал е носител на лейбъл „Европейски фестивал” за 2015/2016 г.

Освен валдхорнист Радек Баборак е и диригент. Той е сред най-ярките фигури на световната музикална сцена днес. Още от започването на соловата му кариера преди повече от 25 години, неговите изключителни изпълнения са очаровали публиката на всички най-престижни форуми по света.  

Радек Баборак е роден в град Пардубице (Чехия) през 1976 г. в семейство на музиканти. На 8-годишна възраст започва да учи валдхорна при проф. Карел Кренек. Като негов ученик той печели Първа награда на „Концертино Прага” (конкурсът на Пражкото радио), първа награда на конкурса за изпълнители на съвременна музика и става лауреат на „Юнеско Гранд при”. В периода 1990-1994 г. той продължава обучението си в Пражката Консерватория в класа на проф. Бедрих Тилсар. По същото време спечелва най-големите конкурси в света: Женева (1993 г.), ARD в Мюнхен (1994 г.) и Markneukirchen (1994 г.)  През 1995 г. е удостоен с награда „Грами” за класическа музика и с Dawidov Prize.

На 18-годишна възраст Баборак е назначен за Първи валдхорнист на Чешка филхармония без конкурс заради изключителните си качества. Той заема този пост две години, след което печели конкурс за първи валдхорнист на Мюнхенска филхармония, където остава до 2000 г. През 2001 г. подписва ексклузивен договор с Бамбергските симфоници. В периода 2003-2010 г. Баборак заема поста на първи валдхорнист на прочутата Берлинска филхармония. В последвалите години той се отдава на кариерата си като солист, диригент, камерен изпълнител и преподавател.

Спирам до тук с фактите, защото иначе би трябвало да изброя имената на диригентите и оркестрите, с които е работил, както и фестивалите, на които се е представял, а всъщност това означава да изброя всички от световна величина. Но не мога да пропусна началото на неговата диригентска кариера - по време на европейско турне на Saito Kinen Orchestra and Mito Chamber Orchestra под диригенството на Сейджи Озава, Маестрото се разболява и оркестрантите молят Баборак да го замести. Концертът има небивал успех!

Камерната музика е другата голяма страст на чешкият валдхорнист и диригент. С неговия ансамбъл го представяме в „Рецитал” - 22 ноември от 23.00 часа по програма „Христо Ботев”.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полет с "Тригайда"

А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...

публикувано на 21.04.25 в 09:23
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2025 г.

16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..

публикувано на 15.04.25 в 09:10
Даниеле Феббо

Даниеле Феббо в света на музиката

Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..

публикувано на 15.04.25 в 08:35
Jullzie

Нестандартната певица Jullzie

Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..

публикувано на 14.04.25 в 15:20