На първото си за годината заседание кабинетът одобри две концесии за добив на подземни богатства. Една от тях е за мраморно находище на територията на община Струмяни. Половината от концесионните плащания ще се превеждат в сметката на общината.
Това е четвъртата концесия на територията на малката община, за която мраморът не е само основна икономическа дейност, но и символ на изкуството чрез известния "Арт център Илинденци", в който творци от цял свят ваят мраморни скулптури сред природата. 30-те процента от концесионните такси, които остават за общината са сериозно перо в бюджета, който едва надхвърля четири милиона лева споделя кметът Емил Илиев:
Над 150 хиляди са допълнителните приходи само от концесионни такси. Това е едно от сигурните и гарантирани добри приходи в местния бюджет.
Три са фирмите за добив и преработка на мрамор в района на Струмяни, които имат стабилно присъствие на международните пазари.
Тези фирми наистина успяха да се преборят и да се наложат на пазара на Балканския полуостров и не само там.
Особено важен е и въпросът за опазването на околната среда при добива и преработката на мрамор, допълни кметът Илиев и припомни голямата инвестиция в тази посока - изграждане на пречиствателна станция за отпадъчни води в една от базите със средства по норвежката програма "Иновации за зелена индустрия":
Това кореспондира на нашите изисквания като местна власт към производителите за опазване на околната среда, а не само създаване на работни места.
Фирмата, която спечели поредната концесия, е най-големият работодател в района и ще инвестира над 700 хиляди лева в новото мраморно находище.
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има..
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз"...
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg