Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вглеждане в чудесата на света

БНР Новини

Целият свят е поредица от чудеса, но ние толкова сме свикнали с тях, че ги наричаме обикновени неща. Андерсен.

The whole world is a series of miracles, but we’re so used to them we call them ordinary things.  Andersen.

Цветята на малката Ида е една от приказките на Андерсен, които демонстрират съвсем конкретно и буквално  какво означава тази мисъл на датския разказвач. Ако погледнем от тази перспектива, излиза, че всъщност разликата между бит и абстракция, проза и поезия е  въпрос на чувствителност...

Това е една от любимите ми приказки на Ханс Кристиан Андерсен. Тази магическа история разказва за цветя, които оживяват, докато човек спи, и стават още много странни неща. Това е абсолютната ми любов, казва една читателска рецензия на Цветята.

Приказката е публикувана на 8 май 1835 година като една от четирите приказки, събрани в първото издание на Андерсен изобщо. За разлика от останалите три приказки „Малката кибритопродавачка“, „Малкият Клаус и големият Клаус“ и „Принцесата и граховото зърно“, които преразказват истории с фолклорен произход, Цветята на малката Ида е изцяло измислена от Андерсен, при това с конкретна цел  и с посвещение на конкретна личност –  Ida Thiele, дъщерята на фолклориста Just Matthias Thiele, който изиграва ролята на един от ранните благодетели в живота на Андерсен.

Издателят плаща на Андерсен 30 сребърни долара за ръкописа, а цената на книжката от 61 страници е 24 шилинга.

Цветята на малката Ида е реализирана като продукция на Радиотеатъра през 2007 година от режисьора Георги Михалков с музиката и звукорежисурата на Иван Драголов и с актьорското участие на Ива Караманчева, Мариан Маринов, Ана Вълчанова и Георги Михалков. Насладете и се в ранното съботно излъчване.

Андерсен: Животът сам по себе си е най-прекрасната приказка. Andersen: Life itself is the most wonderful fairy tale.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00