Интересувам се от това, как изкуството подсъзнателно ни въздейства, за да разбираме нещата от живота. От детайлите, които също говорят много за идеите на твореца и символиката, която ние не винаги забелязваме… И не предполагаме за съществуването на „невидими“ символи и енергии, които ни покоряват.
Евстати Апостолов счита, че неговото инженерно мислене е типично за тесния специалист, за технократа… Но всъщност се оказа, че разбирането му за художествените произведения далеч надхвърля виждането на забързания делови човек. Той е машинен инженер, с повече от 45-годишен опит като конструктор. Бил е хоноруван преподавател в Техническия университет – София. В момента е управител на малка фирма за конструиране на изделия. Повече от 10 години, съвместно с екип от ТУ София, участва в изграждането на съвременен ускорител в Германия. За своя принос в издигането на международния авторитет на университета е награден със златен медал.
Когато се срещам с изкуството винаги търся символа, стремя се да открия и разбера посланието на творбата. Аз търся и искам да видя „невидимите“ неща извън формата… С тези негови думи започна първата ни среща. Той е един от вас – нашите слушатели. Предложи да се видим и да поговорим по темите на предаването. Аз пък го поканих да бъде моят гост в студиото. Началото на разговора, при всяко едно запознанство, е винаги интересно и донякъде „символично“. Защото макар и набързо, разкрива какъв е човекът, с когото ти предстои да общуваш…
Евстати Апостолов разбира изкуството като една възможност технократът да се предпази от „изсушаване“, да потъне окончателно в своята деловитост. Продължаваме в студиото нашият разговор за изкуството.
Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..
2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..
Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg