Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Тристан и Изолда” на Вагнер - спектакъл на Кралската опера Ковънт Гардън

БНР Новини
Нина Стемме (вдясно) в ролята на Изолда и Сара Конъли – в ролята на Брангена в сцена от операта
Снимка: ROH/Clive Barda
В оперната вечер ще прозвучи запис на солисти, хора и оркестъра на Кралската опера Ковънт Гардън в Лондон, предоставен на програма „Христо Ботев” от Европейския съюз за радио и телевизия. Спектакълът, дирижиран от музикалния директор на театъра Антонио Папано, е бил представен на 14 декември 2014 година, операта е „Тристан и Изолда” на Рихард Вагнер. Шведката Нина Стемме е Изолда, американецът Стефан Гулд - Тристан, а носителят на Ордена на Британската империя сър Джон Томлинсън е крал Марк. Сара Конъли - английски мецосопран и също носителка на Ордена на Британската империя, изпълнява партията на Брангена; шотландският баритон Иън Патерсън е в ролята на верния оръженосец на Тристан - Курвенал. Хормайстор на тази постановка е италианецът Ренато Балсадона, концертмайстор - руският цигулар Сергей Левитин, възпитаник на Консерваторията в Санкт Петербург.

Тъй като никога в живота си не съм изпитал истинското щастие на любовта, бих искал да издигна паметник на тази най-прекрасна от всички мечти, в която от началото до края любовта поне веднъж ще изпита пълна насита - пише Рихард Вагнер на Франц Лист през декември 1854. 160 години по-късно целият свят признава факта, че „Тристан и Изолда” е един от най-великите химни, прославили именно еротичната любов. Цялата история на създаването и първата реализация на тази опера е тясно свързана с еротиката и страстта. Докато пише „Тристан и Изолда” Вагнер живее в дома на богатия търговец Ото Везендонк и е безумно влюбен в младата му жена Матилда. Първите опити за постановки на „Тристан” са пълен провал и световната премиера е осъществена цели шест години след завършването на партитурата, благодарение на страстния меломан и близък Вагнеров приятел - крал Лудвиг Втори Баварски. Диригент на тази премиера е Ханс фон Бюлов - пламенен пропагандатор на Вагнеровата музика. Два месеца преди първия спектакъл законната съпруга на фон Бюлов ражда дъщеричка, която наричат Изолда. Вероятно в онзи момент диригентът все още не е знаел, че композиторът, който е поканен да стане кръстник на момиченцето, всъщност е истинският му баща. Козима фон Бюлов (извънбрачна дъщеря на Франц Лист) ражда от Рихард Вагнер три деца, преди Ханс фон Бюлов най-после да се разведе с нея и да й даде възможност да се омъжи за Рихард Вагнер... Но днес вече почти никой не се интересува от отразените в „Тристан” многобройни страсти и увлечения на Вагнер по чужди жени. Защото любовта на Тристан и Изолда е чист идеал, много по-впечатляващ от която и да е страница от шокиращата биография на великия композитор. Семплата приказка за невъзможната любов, победила смъртта, дава на Вагнер възможност да претвори до съвършенство идеята на живота си за музикална драма - нещо напълно различно от традиционната опера.
Надявам се спектакълът да хареса на уважаемите меломани. Хорът и оркестърът на Ковънт Гардън са великолепни както винаги, солистите заслужават внимание, макар и Джон Томлинсън да е по-скоро разочароващ крал Марк (поне вокално), а Стефан Гулд (един иначе прославен Вагнеров интерпретатор, многократно аплодиран в най-престижните световни театри точно в роли като Лоенгрин, Танхойзер и Зигфрид) да не е най-убедителният Тристан, когото сме слушали напоследък. Героят на тази вечер несъмнено е бил диригентът Антонио Папано, тъй че нашите запалени вагнерианци ще имат възможността да се запознаят и с неговия прочит на „Тристан и Изолда”.

В ролите участват:
Тристан, бретонски благородник, наследник на крал Марк - Стефан Гулд   
Изолда, ирландска принцеса, сгодена за крал Марк - Нина Стемме
Брангена, прислужница на Изолда - Сара Конъли
Курвенал, оръженосец на Тристан - Иън Патерсън
Марк, крал на Корнуол - Джон Томлинсън   
Мелот, благородник - Нийл Купър
Овчар - Луис Гомес
Кормчия - Юрий Юрчук
Млад моряк - Ед Лайън

Съдържание на операта „Тристан и Изолда”

събота, 5 март от 20 часа

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05