Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 13 март от 19 часа ще излъчим от "Мартенските музикални дни" концерта на Румънския национален симфоничен оркестър с диригент Кристиян Мандял

Кристиян Мандял (вляво) и Андрей Йоница
Снимка: личен архив

Музикантите от Румънския национален симфоничен оркестър и техният диригент Кристиян Мандял са вече познати на русенската публика. Тази година те отново ще се представят на фестивала, а солист ще бъде младата надежда Андрей Йоница -  носител на първа награда от конкурса "Чайковски" – Москва 2015. В програмата са включени: Три румънски танца от Т. Рогалски, Рококо вариации от П.И. Чайковски, Смъртта на Изолда от Рихард Вагнер  и  сюита Кавалерът на розата  от Рихард Щраус.
Ученик на Херберт фон Караян в Берлин и Седжиу Челибидаке в Мюнхен, Кристиан Мандял е считан за един от най-значимите румънски диригенти днес, който развива блестящо своята дейност в продължение на четири десетилетия. Между 1987 и 2002 е главен диригент и музикален директор на Букурещката филхармония. В качеството си на симфоничен и оперен диригент, маестро Мандял прави стотици концерти в повече от 36 страни, а неговото музициране вдъхновява публиката от цял свят. През последните години концентрира усилията си върху развитието на Румънския национален симфоничен оркeстър, признат за най-добрия оркестър на Румъния през последните няколко години.
Изявеният талант Андрей Йоница, който ще се изяви като солист на фестивалната сцена, е роден през 1994 г. в Букурещ. От ранна детска възраст започва да свири на пиано и виолончело. През 2014 г. си партнира с Гидон Кремер и Кристиан Тецлаф на фестивала на Музикалната академия в Кронберг. Йоница е носител на редица престижни национални и международни награди, като през изминалата година печели и широко международно признание с победата си на Международния конкурс "Чайковски" в Москва.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирела Френи и Николай Гяуров

Мирела Френи и Николай Гяуров в "Ернани" на Верди

Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..

публикувано на 22.02.25 в 08:00
Сцена от VI действие на операта „Ернани” от Верди

"Ернани", опера в четири действия от Джузепе Верди

Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция.  Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор)   • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..

публикувано на 21.02.25 в 12:18

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20