На 29 март в 1926 година се е родил големият български цигулар и педагог проф. Боян Лечев. Приживе името му се бе превърнало в институция, така мощно и категорично поставяше жалони, критерии на цигулковото изпълнителско изкуство. Още като съвсем млад музикант през 50-те години след завръщането си от специализация в Московската консерватория при проф. Ойстрах Боян Лечев даваше облик, стил, високо ниво на отговорност като концертмайстор във важен за Софийската филхармония период и освен това създаваше поколения цигулари с печата на школата „проф. Лечев“. Най-малко десетина от тях станаха концертмайстори на симфонични оркестри и оперни театри в чужбина с голяма традиция почти веднага след завършването си. Тогава – през 60-те, 70-те и 80-те години възможностите за специализация или дори майсторски курсове някъде другаде по света са доста ограничени. Това, което ги извежда на тези предни позиции, освен собствения им талант, е професионализмът, за който няма тайни или невъзможни неща в цигулковото свирене и отличните солистичните способности, развити в класа на проф. Лечев.
Самият той не държи на артистичния шум около себе си, не търси показност на своите изяви, посветен изцяло на сериозността и максималното отдаване, което изисква изпълнителското изкуство. Това го вменява самата музика, срещата с всяко произведение, независимо дали от класиката, от съвремеността или съвсем нова, неизвестна творба на български композитор.
Изкуството на цигуларя Боян Лечев остава не само еталон за музикантска честност и морал. В малкото останали негови записи, които споделят съдбата на други подобни неиздадени и забравени, сякаш за да се установи ексеприментално колко може да издържи една стара лента без да загуби невъзвратимо своето богатство, звучи непоколебима, мъжествена сила, съчетана с най-фина душевна енергия, излъчваща омайваща нежност без грам тривиален сантимент.
Щастливи са били българските композитори да могат да оставят в ръцете на Боян Лечев своите произведения за цигулка, някои специално посветени на него и тяхното дуо с пианистката Снежина Гълъбова.
Вторник, 29 март, от 19.30 часа
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU) е българско музикално движение, създадено през..
Държавна опера - Русе за първи път взема участие във фестивала “Опера на върховете“, който се провежда за десета година на Белоградчишките скали. Фестивалът започва на 1 август и ще продължи до 6 септември . Русенската опера ще представи седем спектакъла под открито небе. Първият, с който ще бъде отрит “Опера на върховете“, e мюзикълът “Зоро”. В..
This is me. This is US! е тазгодишният наслов на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново", който се открива на 19 юли и се организира от Националната Секция за България на CIOFF – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО. БНР е медиен партньор на събитието, чийто..
Хоров проект под наслов "Ирландска благословия" събра публиката на официална премиера в Дом-паметника "Йордан Йовков“ в Добрич. Авторската хорова композиция Irish Blessing , по която младият композитор и диригент Мартин Кръстев работи интензивно през последните месеци, беше представена на годишната продукция на два хорови състава от град Добрич:..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg