Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една светла годишнина – една голяма страница от музикалната ни култура и история

Проф. Боян ЛечевНа 29 март в 1926 година се е родил големият български цигулар и педагог проф. Боян Лечев. Приживе името му се бе превърнало в институция, така мощно и категорично поставяше жалони, критерии на цигулковото изпълнителско изкуство. Още като съвсем млад музикант през 50-те години след завръщането си от специализация в Московската консерватория при проф. Ойстрах Боян Лечев даваше облик, стил, високо ниво на отговорност като концертмайстор във важен за Софийската филхармония период и освен това създаваше поколения цигулари с печата на школата „проф. Лечев“. Най-малко десетина от тях станаха концертмайстори на симфонични оркестри и оперни театри в чужбина с голяма традиция почти веднага след завършването си. Тогава – през 60-те, 70-те и 80-те години възможностите за специализация или дори майсторски курсове някъде другаде по света са доста ограничени. Това, което ги извежда на тези предни позиции, освен собствения им талант, е професионализмът, за който няма тайни или невъзможни неща в цигулковото свирене и отличните солистичните способности, развити в класа на проф. Лечев.
Самият той не държи на артистичния шум около себе си, не търси показност на своите изяви, посветен изцяло на сериозността и максималното отдаване, което изисква изпълнителското изкуство. Това го вменява самата музика, срещата с всяко произведение, независимо дали от класиката, от съвремеността или съвсем нова, неизвестна творба на български композитор.
Изкуството на цигуларя Боян Лечев остава не само еталон за музикантска честност и морал. В малкото останали негови записи, които споделят съдбата на други подобни неиздадени и забравени, сякаш за да се установи ексеприментално колко може да издържи една стара лента без да загуби невъзвратимо своето богатство, звучи непоколебима, мъжествена сила, съчетана с най-фина душевна енергия, излъчваща омайваща нежност без грам тривиален сантимент.
Щастливи са били българските композитори да могат да оставят в ръцете на Боян Лечев своите произведения за цигулка, някои специално посветени на него и тяхното дуо с пианистката Снежина Гълъбова.

Вторник, 29 март, от 19.30 часа

ВИЖТЕ ОЩЕ

24-ти Великденски музикален фестивал на Държавната опера във Варна

В 24-тото издание на своя Великденски музикален фестивал Държавната опера във Варна поднася 16 събития в различни жанрове – опера, оперета, балет, концерт и мюзикъл и спектакли за деца. Началото беше поставено през март с представления на оперите "Бохеми“ и "Макбет“, детския мюзикъл "Мечо Пух“ и първия от концертите "Лицата на НМА "Проф. Панчо..

публикувано на 07.04.25 в 17:05

Удо Диркшнайдер пристига да лее желязо в зала "Христо Ботев"

През далечната 1981 година едно име нахлу с гръм и трясък в рокаджийските класации на цяла Европа и предизвика удивени възгласи. Проглуши дори британските фенове и славещата се със своя шовинизъм критика на Албиона не успя да затвори очите си пред факта, че Германия е родила група от класата на "Деф Лепърд", "Айрън Мейдън", "Саксън" и..

публикувано на 07.04.25 в 11:47

Фестивалът "Артис" с четвърто издание в София

От началото на своето създаване фестивалът "Артис" носи послание за духовност, творчество, креативност и вдъхновение. Този мотив е силно застъпен и в това издание, което поставя своето начало на 12 април от 19.00 часа в зала № 9 на Национален дворец на културата с концерт на Ирина Георгиева, Георги Андреев, Милена Андреева озаглавен "Фолклор и..

публикувано на 07.04.25 в 08:10

"Роберто Деверьо" на Доницети в постановка от Амстердам

Спектакъл от сцената на Нидерландската национална опера ще проследим тази събота (4 април от 20 часа) чрез международния радиообмен. Това е операта "Роберто Деверьо" на италианския композитор Гаетано Доницети, с която трупата на театъра и тандема режисьор – диригент, Йетске Мийнсен и Енрике Мацола, завършват историческата трилогия на Тюдорите. В нея..

публикувано на 05.04.25 в 08:15

"Роберто Деверьо", опера от Гаетано Доницети в три действия

Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран •  Роберто..

публикувано на 04.04.25 в 11:45