Вечерта е посветена на светлата памет на Николаус Харнонкур – блестящ и легендарен музикант; диригент, който през целия си живот неуморно и непреклонно следваше идеята за автентичност както в интерпретациите на музика от Ренесанса и Барока, така и в тези от Романтизма и ХХ век. Харнонкур - потомък на Хабсбургите, пионер на толкова популярното в последните десетилетия движение за достоверно изпълнение на музикалните творби и страстен колекционер на исторически музикални инструменти. Харнонкур – интерпретатор, изследовател, писател, философ, прекрасен съпруг и баща на четири деца, живя 86 години – от 6 декември 1929 до 5 март 2016.
Ще прозвучат цялостно две мащабни кантатно-ораториални творби, представени от създадения от Харнонкур прочут ансамбъл Консентус Музикус – Виена и хор „Арнолд Шьонберг“ – още един престижен европейски състав, тясно свързан с името на Харнонкур в последните две десетилетия. Записите са предоставени от Европейския Съюз за радио и телевизия.
На 5 декември 2015 – точно ден преди 86-тия си рожден ден, Харнонкур официално обяви оттеглянето си от сцената. „Силата на тялото ми налага да отменя плановете за бъдещето“ – тези думи, изписани на ръка от самия диригент, бяха отпечатани в програмата на концерта на Консентус Музикус, посветен на последния му рожден ден. В памет на Николаус Харнонкур ще прозвучи последното му изпълнение на великолепната Тържествена меса - Missa solemnis в Ре мажор, опус 123, завършена от Лудвиг ван Бетовен през 1823 година и изпълнена за първи път на 7 април 1824 година в Санкт Петербург. Интерпретацията на солисти, хор „Арнолд Шьонберг“ и Консентус Музикус – Виена, е дирижирана от Харнонкур на 5 юли 2015 година на фестивала „Стириарте“ в Грац. Солисти са американката Лора Айкин – сопран, аржентинката Бернарда Финк – мецосопран, австриецът Йоханес Чам – тенор и младият бас от Швейцария Рубен Дроле. Фестивалът „Стириарте“ е един от най-престижните музикални празници в Европа в последните три десетилетия, който дължи авторитета и популярността си на голямата личност Николаус Харнонкур.
И още един уникален документален запис: последното изпълнение на ораторията „Саул“ на Георг Фридрих Хендел, дирижирано от Николаус Харнонкур. Първото изпълнение на творбата Харнонкур осъществява преди повече от 3 десетилетия - на 28 април 1985 във виенската Музикферайн с Консентус Музикус, хора на Виенската държавна опера и прочути солисти като Дитрих Фишер-Дискау, Пол Есууд, Антъни Ролф-Джонсън, Елизабет Гейл и Юлия Варади. 30 години по-късно, на 15 март миналата година, ораторията „Саул“ отново е прозвучала в Музикферайн в съвсем различна от онази, по-скоро старомодна от днешна гледна точка интерпретация. Харнонкур дирижира хор „Арнолд Шьонберг“ и Консентус Музикус – Виена, солисти са: Роберта Инверници – сопран, Флориан Бош – бас, Мартина Янкова – сопран, Андрю Стейпълс – тенор, Бенджамин Хюлет – тенор, Дейвид Хансен – контратенор, Мариана Липовшек – контраалт, Бастиан Томас Кол – бас.
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg