Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България и Румъния – културни паралели

БНР Новини
Н.Пр. Антон Пакурецу, извънреден и пълномощен посланик на Румъния в България, в студиото на "Европейски паралели – за музея, за галерията"
Снимка: Божидар Любенов

Делтата на р. Дунав, изрисуваните църкви в Северна Молдова, манастирът в Хорезу, седемте села с църкви със защитени стени в Трансилвания, крепостите на даките в планините Оръщие, историческият център на гр. Сигишоара, дървените църкви в историческата област на Марамуреш – това са обектите на недвижимото културно наследство на Румъния, обявени от ЮНЕСКО за част от Световното културно наследство.
Още в началото на своето основаване - през 60-те години на 19 век –– румънската държава приема закони, с които да защити своите исторически и културни забележителности. Има сведения, че колекции от различни оригинални предмети, се появяват още през 15 век в манастирите и духовните училища. Те постоянно се обогатяват и към края на 18 век и началото на 19 век, на територията на днешна Румъния възникват същинските музейни сбирки.
През 1780 г. се създава Батиянската библиотека, станала известна още по онова време в цяла Европа. Освен ценни румънски манускрипти, тя е съхранявала богата нумизматична сбирка и оригинални етнографски експонати. Първият музей отваря врати за любопитната публика през 1817 г. в гр. Сибиу – в двореца на Самуел фон Брукентал - отворил вратите си за желаещите да разгледат неговите колекции още през 1790 г.
През 1859 г. се открива Музеят на антиките, по повод шестата годишнина от обединението на княжествата Молдавия и Влашко. По-късно – през 1900 г. –  неговите експонати подробно са описани в първия музеен каталог, издаден в Румъния.
Още много румънски музеи привличат ежегодно туристи от цял свят. А през месец октомври 2014 г. у нас гостува Адина Ренциа, директор на музея-дворец Котрочени, която изнесе лекция за дейността на институцията и музейните колекции, пред представители на българските музеи от цялата страна.
С Н.Пр. Антон Пакурецу, извънреден и пълномощен посланик на Румъния у нас, разговаряме в предаването за ролята на музея днес, за опазването и популяризирането на културното наследство.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зодиакът" на Димитър Рашков в галерия "Българи"

Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..

публикувано на 19.02.25 в 17:05
Илюстративна снимка

В Париж започва най-големият панаир за съвременно изкуство

2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..

обновено на 19.02.25 в 16:23

Варна ще има театрален фестивал и през есента

Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..

публикувано на 19.02.25 в 15:58
Къща на Георги Савов

Факти и родови истории в "Сградите разказват"

Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..

публикувано на 19.02.25 в 12:10

Софийска премиера за "Не се обличай за вечеря" или любовен триъгълник по две

Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..

публикувано на 19.02.25 в 11:04