Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цигуларят Иван Михов – един виртуоз на осемдесет години

БНР Новини

Трудно човек може да отдели големия народен композитор от големия изпълнител. Неговите изпълнения преливат от изящна артистичност и от нежната магия на изкуството. Той свири хората си в най-трудните гами със свой собствен маниер, който ярко го откроява от останалите изпълнители.Иван Михов наложи цигулката като солов инструмент в народната музика и направи това по неповторим начин.

(Думи на Елена Сугарева, дъщеря на цигуларя Иван Михов)

Тази година празнува своята осемдесетгодишнина.

Самоукият музикант е роден в сърцето на Тракийската фолклорна област, в село Белозем.
Някои музиканти го наричат Маестро, а други Белоземския Пагаганини. Неговата музикална магия вече години наред пленява много млади музиканти и ги превръща в негови последователи.
Талантът на големия музикант е наследство от дядо му, който свирил на кавал, от баща му , който бил гайдар, и от майка му, която пеела прекрасно тракийски песни.

Като дете сам изработва първия си музикален инструмент от сухо царевично стебло, а като по-голям си изработва гъдулка на която изсвирва първата си фолклорна мелодия.

Първата си цигулка купува по-късно и започва да се учи да свири при известния форклорен музикант Георги Димитров – Крушката.
През 1963 година Иван Михов завършва школа за ръководители на фолклорни оркестри, ансамбли и състави и над 30 години творческа дейност музикантът посвещава на самодейните музикални състави, които ръководи.

Яркият му талант му осигурява място в най- добрия оркестър за народна музика под ръководството на Петко Радев. По това време Михов осъществява и първите си записи в радио София, а на пазара излиза първата му грамофонна плоча.

Следват дълги години концерти, записи и работа с Оркестъра за народна музика на Българкото национално радио под диригенството на Христофор Раданов. През годините цигуларят развива концертна дейност и заедно със своята съпруга - певицата Анастисия Михова. Свири с Белореченската фолклорна група и създава Белоземски оркестър за народна музика.






Освен като изпълнител Иван Михов има своя опит и като композитор - през годините създава над 60  инструментални произведения.

Основна грижа за виртуозния цигулар е израстването на младите даровити изпълнители. Той е учител на някои от най изявените български цигулари в жанра на фолклорната музика – Георги Янев, Иван Бойчев, Русен Калев, Иван Йозов…..

И днес на достойната осемдесетгодишна възраст, талантливият цигулар не спира да ни изненадва с музика. Най–новите си записи той направи през 2015 година заедно с оркестър „Млади Тракийци”с ръководител Божидар Стрехин.

. Работата на оркестъра с легендарния цигулар Божидар Стрехин определя като „Мост между поколенията”.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кубинският перкусионист Роландо Пеласио в България

По покана на фондация "Вирул" и българския перкусионист Георги Попов в София пристигна Роландо Пеласио, един от най-талантливите кубински перкусионисти на своето поколение. Кубинският музикант, свирил с легендарни групи като Buena Vista Social Club, Afro-Cuban Allstars и Conjunto Chapotin, ще бъде водещ на тридневен уъркшоп по афро-кубински перкусии в..

публикувано на 02.05.24 в 08:55

Всички в джаза

Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". Целта е да има ден, който да събира общности, формации, музиканти, школи, артисти, музикални историци и джаз..

публикувано на 30.04.24 в 16:43

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 май 2024 г.

1 май Свири Оркестърът на Минесота с диригент Осмо Венска. 3.00 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Камерна симфония в до минор, оп.110 а. 3.24 часа – Жозеф Болон дьо Сен-Жорж (ок.1745-1799), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 3 № 1. Солистка: Карън Гомио (цигулка). 3.44 часа – Карлос Саймън (р. 1986), "Елегия: Плач от гроба". 3.50 часа – Густав..

публикувано на 30.04.24 в 07:50

"Вилхелм Тел" от Росини във Виенската държавна опера

В съботната вечер (27 април от 20 часа) ще бъдем във Виенската държавна опера , за да проследим спектакъла на "Вилхелм Тел" с дата 16 март 2024 година. Последното сценично творение на Росини съперничи по времетраене с божествените дължини на Вагнеровите шедьоври. Това е една от причините "Вилхелм Тел" сравнително рядко да се поставя по..

публикувано на 27.04.24 в 07:55