Тази вечер ще ви отведем на два рецитала. Първият се е състоял през 1994 г. на Варненско лято, а вторият е от 1973 г. Главно действащо лице и в двете събития е тромпетистът Едуард Тар.
Едуард Тар - американски тромпетист и музиковед роден на 15 юни 1936 г. в Норуич, Кънектикът. Името му се свързва с възраждането на интереса към бароковия и романтичен тромпетен репертоар на концертния подиум. Като музиковед той изготвя и издава всички произведенията за тромпет на Джузепе Торели. Написва и книгата „Изтокът среща Запада или руската тромпетна традиция от времето на Петър Велики до октомврийската революция”.
Едуард Тар има богата биография на концертен музикант; вдъхновител - за него пише няколко пиеси Маурицио Кагел; запален историк, който възражда и издирва пиеси за тромпет; създава и брас ансамбъл още през 1968 г. в състав 4 тромпета и 4 тромбона. Преподава в Музикалното училище в Кьолн, в Музикалната академия в Базел, както и във висшите консерватории на Карлсруе, Франкфурт и Люцерн. Бил е директор на „Музея на тромпета” в Бад Закинген, Германия,
Едуард Тар притежаваше огромна колекция от оригинална тромпетна литература, която скоро подари на архивите на Кралската консерватория на Шотландия.
Книгата му „Тромпетът” е публикувана първо в Германия през 1977 г., след това е преведена и на английски. Преиздавана е няколко пъти. Първите му записи са с Карл Рихтер и Мюнхенския бахов оркестър, като броя им надминава 100 различни творби за различни компании. Съпругата му е органист.
Ще прозвучат творби от Телеман, Бонавентура, Кайл, Йохан Щраус, Пецел, Пренцл, Кребс, Стенли, Грийн и Бойс.
неделя, 8 май от 23.00 часа
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син..
Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg