Тази сутрин преди да дойда в радиото получих много красива картичка. Беше сложена в плик, който изчезна веднага щом го взех в ръката си. Явно, казах си аз, тук има някаква магия. И знаете ли кое беше най-странното в цялата история – пощальонът. Беше облечен в тъмносин костюм и шапка като на всички раздавачи, с дълги мустаци, а от чантата му излизаха пеперуди, малки птички и цветни балони. Загледах се в картичката и когато погледнах пак към него, и пощальонът беше изчезнал. Къде ли се изпари този пощенски раздавач?... Как не се сетих по-рано. Това е господин Колбаба – пощальонът, който се появява, когато и където си поиска, в най-неочаквания момент. В пощенската станция той работи с две котки, те лепят марките по пликовете, две кучета, един папагал и няколко свраки. Сам си ги е избрал. Сигурно им има доверие и даже ги оставя за известно време сами през лятната си отпуска. Те раздават писмата и всеки ден се разбират кой ще стане рано, за да отнесе пощата до най-отдалечените места… Знаете ли, че почти с появата на писмеността са се появили и пощенските услуги. Това е станало около 4 хиляди години преди новата ера в Асирия, Египет и Китай. Китайските и египетските служби работели за дворцовия кръг, а в Асирия тези услуги били достъпни и за обикновените хора. Съхранени са истински образци на писма под формата на глинени плочки с клинописни послания. През XIII в. Марко Поло пише, че в римската империя има 25 000 пощи. Писмата са били разнасяни с помощта на бързи колесници… И още нещо любопитно: първата пощенска марка се е появила на 22 август 1839 г.
Слушайте „Хлапета.BNR“ тази неделя (15 май) от 9 часа!
Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..
Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..
Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..
„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..
Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg