Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории от личния музей – доц. Златко Павлов за театъра и за музея

БНР Новини
Доц. д-р Златко Павлов в студиото на "Европейски паралели – за музея, за галерията"
Снимка: Божидар Любенов

Доц. д-р Златко Павлов открива своето влечение към театъра още докато следва „Фармация“ във Висшия медицински институт – София. В онези години се проявяват и качествата му на режисьор – в мазето на института създава първия ъндърграунд театър в България, наречен "Глас". По негова инициатива възниква и авангардния литературен кръг "Опит-67". Публикува свои тематични творби в различни печатни издания, играе в Народния театър, а също и в Студентския театър, с художествен ръководител Людмил Кирков. По-късно, докато е студент във ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов", участва в пет български игрални филма. Първите му актьорски изяви са в пернишкия драматичен театър, а по-късно в театъра в гр. Хасково. Участва и в повече от 500 спектакли, като изпълнител на художествено слово, реализирани в цялата страна.
От 1980 година доц. д-р Златко Павлов, решава да се отдаде на театралната педагогика. Неговата преподавателска кариера започва във филиала на СУ "Св. Кл. Охридски" в гр. Благоевград (преобразуван във Висш педагогически институт, а сега - Югозападен университет "Неофит Рилски"). Избран е за ръководител на Катедрата по театрално  изкуство и заместник-декан на Факултета по Изкуствата на Югозападния университет "Неофит Рилски". Тук неговата творческа съзидателност отново се проявява. Основава Учебен студентски експериментален театър – УСЕТ и като негов режисьор и художествен ръководител поставя повече от 80 спектакли, които са показвани на международни театрални форуми в България, Украйна, Естония, Чехия, Македония. За цялостната си дейност е получавал различни награди и отличия. Своите наблюдения и опит в областта на театралното изкуство е описал в 10 книги, някои от които са част от процеса на обучение на младите актьори днес.
С доц. д-р Златко Павлов разговаряме за взаимодействието между театъра и музея, за ролята и отговорностите на тези две институции. Ще научим и някои от историите, които пази неговият личен музей.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зодиакът" на Димитър Рашков в галерия "Българи"

Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..

публикувано на 19.02.25 в 17:05
Илюстративна снимка

В Париж започва най-големият панаир за съвременно изкуство

2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..

обновено на 19.02.25 в 16:23

Варна ще има театрален фестивал и през есента

Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..

публикувано на 19.02.25 в 15:58
Къща на Георги Савов

Факти и родови истории в "Сградите разказват"

Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..

публикувано на 19.02.25 в 12:10

Софийска премиера за "Не се обличай за вечеря" или любовен триъгълник по две

Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..

публикувано на 19.02.25 в 11:04