Почитателите на изисканата класика добре познават музикалния блок на програма „Христо Ботев“ – „Неделен следобед“, който в началото на април тази година скромно навърши 23 години в националния ефир. За горещия и ленив следобед на 10 юли екипът ни, който работи само за меломани с най-изискан вкус, предлага чисто удоволствие за слуха с прекрасни гласове от съвременната оперна и концертна сцена. Ще звучат ангелски звуци, извлечени от диригента на вокалния ансамбъл BBC Singers – Дейвид Хил, музика на испански композитори от XVI век от концерт в лондонската катедрала Сейнт Пол. Наред с тях – великолепни изпълнения на мецосопраното Магдалена Кожена. Тя представя музика от френски автори от XVII и XVIII век заедно със знаменития ансамбъл Le Concert d’Astree на фестивала Concentus Moraviae в Чехия.
За любителите на операта – фрагмент от „Вертер“ на Масне с участието на Анжела Георгиу и Пьотр Бечала в концертна версия от миналогодишното издание на Залцбургския фестивал и откъс от „Турандот“ на Пучини, представена във Виенската държавна опера на 5 май 2016.
Последният запис е забележителен с факта, че Густаво Дудамел дирижира за първи път във Виенската държавна опера, а поради заболяване на тенора Йохан Бота, в последния момент той е бил заменен от азербайджанеца Юсиф Ейвазов. Името на този тенор досега бе известно най-вече с факта, че между Коледа на 2015 и Новата 2016 година той се ожени за суперзвездата на съвременната опера Анна Нетребко във Виена.
Всички записи са от концерти и спектакли, състояли се в последните месеци и са предоставени на програма „Христо Ботев“ от Европейския съюз за радио и телевизия.
И още опера – отзив на белгийския ни кореспондент Милен Венков за последната премиера от юбилейния, 50-и сезон на Националната опера в Амстердам. В „Дама Пика“ на Чайковски най-яркото солистично присъствие е бил българският баритон Владимир Стоянов. А специално за слушателите на „Неделен следобед“ дирекцията на театъра ни предостави фрагменти от записа на генералната репетиция, състояла се на 6 юни 2016. Тъй че, ако искате да чуете Владимир Стоянов в ролята на Елецки в Амстердам, не бива да пропускате „Неделния следобед“ на 10 юли.
неделя, 10 юли, от 14 часа
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg