Генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова смята, че опитът ѝ в организацията и в правителствените структури в България е предимство на кандидатурата ѝ за поста на генерален секретар на ООН:
Вярвам твърдо в ценностите, които изповядват ООН и ЮНЕСКО, и опитът, който имам начело на организацията, както и този преди това в политическия живот на моята страна по време на прехода на България към демокрация и отварянето ѝ към света, ми помогна много и ме окуражи да се кандидатирам, заяви тя в интервю за френското радио Ер Еф И.
Генералният директор на ЮНЕСКО определи като свое преимущество и факта, че ѝ се наложило да решава въпроса с финансовата криза в оглавяваната от нея организация. За целта било необходимо да осъществи редица реформи и да се справи едновременно с политически и финансови задачи.
Ирина Бокова отбеляза още, че характерът на конфликтите в света се променя и те вече не са между държавите, а вътре в тях. Наблюдава се разпадане на различни общности, етническо противоборство и преследване на религиозна основа:
Всичко това, което виждаме днес – кризата с бежанците, промените в климата, нетолерантността, екстремизма, тероризма, ме кара да смятам, че тези конфликти не показват, че ООН не съответства на проблемите, пред които е изправена. Точно обратното – имаме нужда от повече ООН, повече преговори, повече дипломация, за да се справим с подобни ситуации.
Бокова зае пето място на второто предварително гласуване за избор на нов генерален секретар на ООН. Следващият вот ще се проведе на 29 август.
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект,..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg