Десетки хиляди асансьори може да бъдат спрени в рамките на една година при периодичните технически прегледи, защото не са изпълнили всички изисквания за безопасност, коментира СЕГА. Някои от тях са много важни, особено при по-старите машини, но други изглеждат донякъде излишни. В същото време, въпреки клетвите на надзорните органи, контролът продължава да бъде хлабав, по-скоро мижав. Така, докато никой не взима сериозни мерки за подобряване на състоянието на тези съоръжения, инцидентите се множат. Колко трябва да паднат и колко хора да пострадат, за да се задейства държавата, е въпрос без отговор.
Нова модерна ехографска система за изследване на състоянието на черния дроб вече работи на територията на столична болница, информира ТРУД. Чрез нея специалистите могат единствени в България да извършват по нов метод изследването еластография. С помощта на апаратурата те могат да преценяват степента на чернодробното увреждане при пациенти, излекувани от хронична инфекция с вирус на хепатит С. Апаратурата позволява и проследяване на пациенти с хроничен хепатит, чернодробна фиброза, стеатохепатит, чернодробна стеатоза
24 ЧАСА акцентира в рубриката си „Академични“ върху това, че само половината ученици в България говорят с родителите си за пари, а 16% не знаят как ги изкарват. По-малко то 60% от учениците в начален и прогимназиален етап обсъждат въпроси, свързани с парите с близките си, показва проучване за финансовата грамотност на българските ученици. Като цяло средната им финансова грамотност е на добро ниво, но на практика липсват умения за боравенето с пари и за разчитане на документите, сочи изследването.
„Бистришка четворка” - първият оркестър за фолклорна музика у нас, основан през 1936 г., навършва 80 години, информира също 24 ЧАСА. Групата е в основата на създаването на сегашния Оркестър за народна музика на БНР. Затова в първия си концерт за сезона - на 13 октомври, в Първо студио на БНР от 19 ч музикантите му ще отбележат юбилея. БНР организира и изложба, която разказва историята на бистришката четворка. Деян Матеин (тамбура), Йордан Белкин (гъдулка), Ангел Кривински (гайда) и Стоян Стоилов (кавал) са родом от село Бистрица, откъдето и съставът получава името си. Те са и сред първите инструменталисти, застанали пред микрофоните на БНР - още на 12 април 1936 г.
Виж повече
От СТАНДАРТ научаваме, че днес Мелник ще бъде огласен от тържествен камбанен звън, когато неврокопският митрополит Серафим ще освети уникалния 15-вековен храм "Света Параскева"/"Света Петка", възстановен след повече от 100 години. В църквата пак ще палят свещи и ще се молят за здраве хиляди миряни от страната и чужбина. Тя възкръсна буквално от пепелта като птицата Феникс. В олтара й се съхраняват мощите на трима светци - на Преподобната света Параскева, на свети Климент Охридски и на свети Пантелеймон. Тази църква е една от перлите в короната от храмове и манастири в региона, отбелязва изданието.
Виж повечеД-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg