Петко Стайнов, един от ярките представители на т.н. второ поколение български композитори, е роден на 1 декември 1896 година в Казанлък, в семейството на индустриалец. Народната власт няма да прости буржоазния му произход - след преврата на 9 септември 1944 година конфискуват доходоносната фирма на семейството, родната къща в Казанлък и дори пианото на композитора. С вродения си оптимизъм, обаче, той преодолява и това, както е преодолял огромното си лично нещастие - загубата на зрението на 11-годишна възраст. Никога не позволява това да се превърне в трагедия за него и близките му.
Учи в Институт за слепи, продължава образованието си в Германия. През 1923 година се завръща оттам като пианист и композитор с високи професионални умения. В дома му в 1933 година е основано Дружеството на българските компонисти "Съвременна музика" - съснователи са още: Любомир Пипков, Панчо Владигеров, Веселин Стоянов, АНдрей Стоянов, Димитър Ненов, Асен Димитров, Цанко Цанков. Петко Стайнов е председател на Дружеството от основаването му до 1944 година. През целия си живот изпълнява активно обществени функции - в областта на хоровото изкуство в България, като ръководител на института за музика към БАН...
Творчеството му отразява по специфичен начин интереса към фолклора, към българския епос, характерно за това поколение български композитори. И още - любовта на композитора към природата. Из симфоничното творчество на
В предаването са включени някои от най-популярните за Петко Стайнов, а и за българската музика творби: фрагменти от „Тракийски танци“, поемата "Тракия", увертюра "Балкан", сюитата "Приказка", Втора симфония.
Музика: Джанин Тезори Либрето: Джордж Брант Първо изпълнение: 18 октомври, 2023, Център за сценични изкуства "Джон Ф. Кенеди" във Вашингтон Действащи лица: • Джес – мецосопран • Ерик – тенор • Сензър – баритон • също Джес – сопран • Командир – бас-баритон Първо действие Джес е пилот на изтребител F-16. Служи в Ирак и обича това, което прави...
Държавна опера – Бургас посвещава своята "Виенска гала" на 200 години от рождението на Йохан Щраус – син. Събитието е второ в програмата на Операта за тази година и ще бъде представено на 7 февруари от 19 часа . В оперетната гала богатството на своите тембри и емоционално сценично присъствие ще представят: сопраните Людмила Михайлова,..
След като подари на почитателите на класическата музика незабравимо лято, фестивал Allegra хвърля ръкавицата с провокативен формат и през зимата – The Beethoven Project. Идеята e на създателя и артдиректор на фестивал Allegra Петър Найденов, соло-контрабасист на Люцернския симфоничен оркестър и преподавател в Цюрихския университет за изкуства...
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в добрите стари времена – с пънк-каса за дарения на бара и възможност да дарите посредством билет-дарение тук ... като, разбира се, всички средства отиват за музикантите, включили се в начинанието. А..
Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg