България получи обещание за достъп до граничните системи с полицейска информация на ЕС въпреки, че още не членува в Шенген. Въпросът беше обсъден по време на завършилата в Брюксел среща на вътрешните министри. Те постигнаха напредък по подобрената система за интелигентно управление на външните граници на ЕС, похвали се министърът от Словакия Роберт Калиняк, който за последно беше ротационен председател на съвета. Законодателството ще позволи системни паспортни проверки на излизане и влизане по граничните пунктове в ЕС, както на неговите граждани, така и на чужденци с временни шенгенски визи за престой от 90 дни.
Системата ВИС свързва по интернет полицейските гранични служби в Шенгенските държави, които обменят данни за личните документи и друга информация на пътуващите чужденци. Така по-лесно се засичат фалшиви паспорти и се установява самоличността на потенциални терористи или престъпници.
На въпрос на БНР възможно ли е юридически България също да влезе в системата, еврокомисарят Димитрис Аврамопулос отговори:
На път сме да намерим решение по тази точка.
Попитан защо словашкото ротационно председателство не е поставяло на дневен ред през последните 6 месеца темата за разширяването на Шенген, Роберт Калиняк отвърна:
Повдигахме темата няколко пъти. Мисля, че има голям натиск това да се превърне в реалност.
Техническата готовност за членство на България е потвърдена от Комисията преди повече от около 6 години. След заплахата за вето от Холандия и други страни обаче, въпросът още стои отворен.
Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на..
В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg