Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Детски игри“ на Питер Брьогел Стария

БНР Новини
Картината „Детски игри“ на художника Питер Брьогел Стария.
Снимка: commons.wikimedia.org
През 1560 г. един от най-прочутите фламандски художници от времето на Ренесанса Питер Брьогел Стария, известен и като майстор на гравюри и пейзажи, създава картината „Детски игри“. През XV век този сюжет често е изобразяван в календарите и часословите. Идеята на художника не е била да създаде нещо като картина-енциклопедия на игрите в този период, въпреки че може да претендира за това: Брьогел рисува фигурите на 168 момчета и 78 момичета, а изследователите са преброили, че те се забавляват с повече от 230 игри. На градския площад, вдясно от който има улица, а вляво река, децата са запълнили почти всяко свободно място. Те, обаче, изглеждат по-скоро като малки възрастни, никое от тях не се усмихва и сякаш всяко си играе само. И не са миловидни, напротив, изглеждат доста глуповати.
Явно Брьогел е търсел точно определено внушение и си е послужил със средствата на алегорията. По всяка вероятност, картината „Детски игри“ е замислена като част от цикъл „Четирите човешки възрасти“, но други платна от този цикъл не са достигнали до нас. Картината може да се тълкува и като въплъщение на безумието на света, на лишените от здрав разум, хора, които се занимават с безсмислени дейности, всеки погълнат само от себе си. Подобна цел Питер Брьогел Стария си е поставил и в други свои картини , като например във „Фламандски пословици“, събрала над 100 пословици, чрез фигурите на хора, поставени в определени ситуации.
Още за картините на знаменития фламандски художник ще научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца“.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00