Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Базиликата „Свети Петър”

БНР Новини
Базиликата „Свети Петър” в Рим.
Снимка: БГНЕС
През април 1506 година започва строежът на съвременната сграда на базиликата „Свети Петър” в Рим. Преди това на същото място е имало храм, за който се е смятало, че съхранява гроба на свети Петър - един от дванадесетте апостоли на Исус Христос, смятан от католиците за пръв епископ на Рим и пръв в списъка на римските папи.
Опитите за укрепване на старата сграда с около 2500 камъка от Колизеума, не са достатъчни и папа Юлий II прави конкурс за проект на нов храм. Печели го Донато Браманте, известен италиански архитект и художник. Строителството продължава повече от век. След Браманте със задачата се заема Рафаело, после и Микеланджело. При окончателното си завършване базиликата е с впечатляващи размери: дължината й е 220 м, а ширината - 110 м.
В храма се влиза през пет порти. Вратата на смъртта е предназначена за погребалните процесии, втората е Вратата на доброто и злото - доброто и злото са изобразени от лявата и от дясната й страна. Следващата е Вратата на Филарет, която се отваря само при специални церемонии - на нея е нарисувана фигурата на Св. Петър. Четвъртата, която е и главния вход към базиликата, е Вратата на седемте тайнства, а петата, Свещената врата, се отваря на всеки 25 години, лично от папата.
Вътре в църквата веднага прави впечатление бронзовата статуя на Свети Петър, с ключове в ръка - тя е запазена още от стария храм и богомолците вярват, че докосването до нея дава чудодейна сила. Красивият балдахин - четири прекрасни колони, свързани от покрив - е увенчан със статуи на ангели. През него в дъното се виждат „катедрата на Свети Петър” и неговото кресло. Балдахинът и катедрата са изработени от големия италиански скулптор и архитект Джовани Бернини.

Още за базиликата „Свети Петър” в Рим, както и за картините на Караваджо и за древния дървен храм в Катманду, можете да научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца”.

четвъртък, 18 май от 17.30 часа

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00