Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За Пепеляшка и шотландските барони

БНР Новини
Замъкът Балморал в Северна Шотландия.
Снимка: Stuart Yeates

Ако се опитаме да си представим как би изглеждал замъкът, в който Пепеляшка отива на бала, за да танцува със своя принц, най-вероятно в съзнанието ни ще изплува приказният замък от анимацията на Уолт Дисни. И той ще е само един от многото примери за приказни замъци, с много и най-различни по размер и височина кули, кулички, балкони и порти, украсени с всевъзможни ужасяващи или не чак толкова ужасяващи зверове и орнаменти. Всички тези архитектурни белези са характерни за един определен архитектурен стил, известен като Архитектурата на шотландските барони.
Този стил се появява под силното влияние на средновековните готически замъци и френските имения, пречупени през погледа на шотландските архитекти, строители и аристократи от 60-те години на 16 век. След два века на разцвет, стилът постепенно е забравен, но през 19 век се възражда отново. Повечето елементи на постройките са просто декоративни – за разлика от господарите на средновековните замъци, високопоставените особи от следващите векове нямали особена нужда от бойни кули и специални ниши за оръдия, но пък тези допълнения придават много по-величествен, заплашителен, даже фантастичен вид на често обградените със зеленина замъци и имения. От вътре замъците също са много красиви – мебелите често са от масивно дърво, а стените и завесите са предимно в тъмночервено, кафяво с оранжеви нюанси и по-рядко в зелено или бяло. Често в тези постройки могат да се видят големи, пищни полилеи и много и най-различни ловни трофеи.
Приказният ефект на сградите вдъхновява художниците на студиото „Уолт Дисни“ и затова замъците от любимите анимационни филми на малки и големи са до голяма степен в този архитектурен стил. Истинските замъци в Стила на бароните са Балморал в Северна Шотландия и Дънробин в шотландския град Съдерланд. В тях и сега живеят членове на британското кралско семейство.

четвъртък, 25 май, от 17 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00