Тази година се навършват 10 години от първото българско шествие на ЛГБТИ (лесбийки, гей, бисексуални, транссексуални и интерсексуални хора) наречено София Прайд.
28 юни 1969 година сега се смята за началото на световното гей движение. Всичко започва още на 27 юни вечерта. Полицията от Манхатън започва акция в бар Стоунуол Ин, известен с гей посетителите си. Снабдени със заповед за обиск, полицаите нахълтват и започват разпити, а барманът и няколко гости са арестувани. По онова време в САЩ хомосексуализмът се наказва със закон. Около 200 души обаче не си тръгват от бара, а следят развоя на събитията отвън и когато последната арестувана лесбийка оказва съпротива на полицаите, напрежението ескалира. Към полицията политат бутилки, камъни, боклуци. Полицаите влизат отново в бара, а тълпата ги атакува отвън, размириците продължават до късно през нощта, а на следващата сутрин улиците наоколо осъмват с лозунги: „Подкрепете хомосексуалистите“. Вечерта бунтът е възобновен, а из целия квартал избухват пожари. Над 200 гей мъже, лесбийки и травестити водят битка с 400 полицаи от отряда за борба с размириците . Това е първият в историята бунт на хомосексуалните, който отеква в цял свят, а по-късно всички гей шествия се правят на или около датата 28 юни. Малцина знаят, че у нас през 60-те години има опит за гей шествие. Част от артистите на оперетата, известни с хомосексуалността си, организират шествие, тръгвайки от Централната минерална баня и стигайки до Горна баня. Участниците били преоблечени с рокли и перуки. Тази проява не останала незабелязана от Държавна сигурност, след това били организирани четири групови съдебни процеса – през 1961, 1964, 1974 и 1981 г. – срещу български културни дейци, чиято хомосексуалност била публична тайна.
За да се стигне до първия български Прайд на 28 юни 2008 г. ЛГБТИ активизмът у нас извървява дълъг път. Българска Гей Организаця „Джемини“ от създаването си през 1992 г. се бори за социалната интеграция на ЛГБТИ и води неравна битка с общественото мнение, медиите и политиците, а също така има значителна роля за приемането на българския Закон за защита от дискриминация, влязъл в сила в началото на 2004 г. и досега признаван за един от най-добрите подобни закони в Европа. През 2005-та на 17 май – международния ден за борба с хомофобията БГО „Джемини“ осъществява „Поход за равноправие“ – мирно шествие до Парламента . Макар че в него участват стотина ЛГБТИ активисти – мнозина смятат това шествие за първия Прайд в България.
През октомври 2006 София и БГО „Джемини“ са домакини на 28-та годишна конференция на ILGA Europe – ИЛГА–Европа – европейския клон на международната асоциация на гей, лесбийки, бисексуални, транссексуални и интерсексуални. И така – до 2008 г. когато България, БГО „Джемини“ и София вече бяха готови за първия български Прайд. А бяха ли наистина…
Припомняме със звукова картина моменти от Първия София Прайд през юни 2008 г, в който участниците бяха нападнати с димки, бомбички и дори коктейл „Молотов“ от „националисти“:
Откакто се провежда София Прайд винаги има хора, които не смятат неговото съществуване за необходимо. Даваме думата на един младеж с богословско образование. Пламен Иванов споделя своите аргументи против провеждането на София Прайд, а също и мнението, че в този си вид той провокира хомофобията и хомофобските действия, а не стимулира нужната обществена дискусия.
В събота стотици, а може би хиляди хора, ще участват на 10-тото шествие на т.нар. различни от хетеросексуалните. С видимостта си прайдът разкрива ЛГБТИ общностите като легитимна част от обществото – български избиратели и данъкоплатци, които имат нужда и право да поставят пред овластените своите проблеми и да искат тяхното разрешаване. А инакомислещи винаги ще има. Но винаги е по-добре техните аргументи да не включват насилие.
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..
За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..
Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..
Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..
Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg