Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лия Петрова - носителка на първа награда от престижния конкурс Карл Нилсен

Петък, 23 юни, от 23.00 часа

БНР Новини
Лия Петрова
Снимка: личен архив

Вълшебната цигулка на Лия Петрова
Забележителен талант
...при нея талантът спира дъха... Лия Петрова напълно те оставя безсловесен не само заради техниката си, но и заради стилистичната чувствителност и музикалност.


Това са само част от отзивите, които може да се прочетат в българската и световна преса за младата цигуларка. Неслучайно едва на 8 години тя вече получава медал „Моцарт“ и званието „Най-млад артист на ЮНЕСКО“.

Лия Петрова е родена в музикантско семейство, възпитаничка на Националното музикално училище „Любомир Пипков“, Hochschule fur Musik und Theater в Рощок, на Висшето училище „Кралица Елизабет” в Брюксел, а по-късно се обучава и в музикалната академия „Ханс Айслер” в Берлин. Носител е на много награди от международните конкурси „Тибор Варга“ (Сион), „Луи Шпор“ (Ваймар), Deutsche Instrumenten Music Fond, а през април 2016  година печели поредното си отличие: първа награда на Международния конкурс за цигулари „Карл Нилсен“ в Одензе, Дания.

В предаването ще чуете:
Карл Нилсен - Концерт за цигулка и оркестър оп. 33 - 1 част   
Бедржих Смената - Клавирно трио оп 15 g  moll - 1 част
Пьотър Илич Чайковски - Концерт за цигулка и оркестър в  D dur оп. 35 -  1 част
Роберт Шуман - Клавирен квинтет Es dur оп. 44. - Scherzo



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Български музиканти представят албум и видео, посветени на психичното здраве

Утре, 29 май, в бар "Петък" ще се състои официалното представяне на новия албум и видео проект, създадени от български музиканти с фокус върху темата за психичното здраве. Вокалистът и китарист на група "Последно повикване" – Цветан Андреев, сподели подробности за инициативата в ефира на Lege Artis. По думите на Цветан идеята за албума не е била..

обновено на 28.05.25 в 14:31
Aliens in search of Space Nar

Михаил Михайлов: Живот насред българската клубна сцена

За българската клубна сцена и живота на преминаващите през нея в "Нашият ден" разговаряме с китариста на Aliens in search of Space Nar и Flight Mode Михаил Михайлов , който е и звукорежисьор в Българското национално радио. Михаил разказва за продуцирането на съвременна българска музика и за почти приключилата си работа по късометражния..

публикувано на 28.05.25 в 10:24

The Big Garden Party обещава най-големия семеен празник в столицата

  Представете си огромен пикник с любимите си хора под звуците на световна музика и в компанията на топартисти, готвачи и със забавления за малки и големи. The Big Garden Party обещава да превърне "Арена София" на Столичния колодрум в сърце на най-големия семеен празник в града на 31 май и 1 юни.   Събитието ще предложи три сцени с над..

публикувано на 26.05.25 в 11:19
Born Erased

Самоличността на Born Erased или край на света на края

"Тъй като писарите ще продължат, малцината читатели, които ги имаше по света, ще сменят занаята си и ще станат също писари" – това някак беше първата далечна асоциация, още докато слушах за първи път целия албум I Am The End Of The World на настоящия проект на Ангел Симитчиев Born Erased – именно микро-дистопията "Край на света на края" от..

публикувано на 25.05.25 в 16:45
Acid Mothers Temple

Acid Mothers Temple довечера в София

Неделна вечер. В дъжда. Какво друго да прави човек, освен да отиде на японски психеделик рок концерт . Мястото е клуб "Паве" под Столична библиотека (вход от "Уилям Гладстон" 68), а часът – 20:00ч. В най-силната досега откъм японски авангард и ъндърграунд година за "Аларма Пънк Джаз" , след концертите на Казухиса Учихаши и Акира Саката (с..

публикувано на 25.05.25 в 14:21