Горещи ритми съпътстват нашето иберийско вдъхновение в срещите ни между барок и рок през август.
В пътешествието ни се насочваме към Испания и Португалия, както и към някогашните техни колонии, развили се през вековете като привлекателни със своя бит, изкуство, екзотика и култура държави – Аржентина, Бразилия, Куба, Мексико, Чили.., към безброй места в Южна и Централна Америка, както и към пъстрата като разположение и натюрел островна испаноезична, тайнствена (донякъде) среда...
Знайно е, от Иберийския полуостров тръгва родоначалието на семейството на струнните: лютня, виола (раменна и гамба), китара, без които не смеем и да мислим как ли би се развила инструменталната музика на Ренесанса и Барока! А какво да кажем за времето на рока… рок без китара?! Фолия, шакона, павана, сарабанда, фанданго, както и популярните градски песни „романсеро“ също ще се вплетат в музиката на Стара Европа и Латинска Америка заедно с напеви и мотиви от арабското и еврейското изкуство. За да обогатят многобагрената същност на бароковия стил, който макар и монолитен в изразността си – отваря ниши за всяка от националните култури.
Три столетия по-късно епохата, пространството, в което имаме шанса да сме заедно и което условно сме нарекли „Рок“ сякаш наново опитва да повтаря същата способност: маниера да си толерантен, гостоприемен към другостта. А тъкмо тези нюанси и различни нрави доведоха до появата на бразилската „боса нова“ като съвременна, с нов прочит самба, която прелъсти света няколко десетилетия по-назад, развивайки се в наши дни в съгласие с модерни, нови технологии…
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg