Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искам, 22 юли: Пуиг

БНР Новини
Мануел Пуиг
Снимка: Wikipedia
• „От всички писатели, които познавах, този, който изглеждаше най-малко заинтересуван от литературата, бе Мануел Пуиг – пише Марио Варгас Льоса в The New York Times. – Той никога не говореше за автори или книги, а когато литературната проблематика взимаше връх в разговора той се отегчаваше и сменяше темата.” И така Пуиг е бил странна птица – и като писател, и като личност. Критиката го възприема като попарт творец и като един от ключовите представители на постмодерното писане. Думата на деня е Пуиг.
• С Яра Бубнова – куратор и художествен критик, директор на Института за съвременно изкуство и заместник-директор на Националната галерия „Квадрат 500“ разговаряме за българските гласове „за“ и „против“ паметника „1300 години България“.
• За Св. равноапостолна мироносица Мария Магдалина и противоречията в изворите за нея, Албигойския кръстоносен поход, първото автомобилно състезание в историята, голямата любов на Едит Пиаф и любимия моделиер на Жаклин Бувие Кенеди Онасис говорим в Бележки върху календара, а музиката е от „Ю Ту“, „Мистерията на българските гласове“, „Кайзер Чийфс“, Дзукеро и Майлс Дейвис.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25

Георги Георгиев – между божественото и демоничното

Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" .  "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..

публикувано на 04.04.25 в 14:15
Плакат на Стефан Десподов-Деспо

Театралният плакат Е картина

"Картина ли е театралният плакат?" * поставя като въпрос срещата-дискусия в Народния театър с участието на студенти и преподаватели от Националната художествена академия и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов".  За съвременната роля на театралния плакат и цени ли се той достатъчно, в "Какво се случва" говорят доц. Георги Павлов, преподавател в катедра "Плакат и..

публикувано на 04.04.25 в 13:12

Пътеписи, разкази и стихове: 14 журналисти в уникален социален проект

Социална кауза обедини творчеството на 14 български журналисти в сборника "Око на времето". Изданието е част от своеобразен социален проект с партньорството на организации на хора с увреждания, читалища и домове за възрастни хора. "Око на времето" е наскоро представеният сборник, в който журналистиката среща литературата...

обновено на 04.04.25 в 10:30

Вероника Лемишенко открива Първия български международен арфов конкурс

Обръщаме поглед към столицата. Украинската арфистка Вероника Лемишенко ще открие Първия български международен арфов конкурс . Концертът ѝ е тази вечер, 4 април, в Националното музикално училище "Любомир Пипков". Входът е свободен. Конкурсът Viva Harp ще се проведе на 5 и 6 април . Той е създаден от Кохар Андонян и Даниела Дикова от..

обновено на 04.04.25 в 09:44