Предаване, в което споделям впечатленията си от пътуване до една европейска страна, за която струва ми се, не се знае (или поне аз не знаех достатъчно, преди да я посетя), макар че разстоянието, което ни дели, не е голямо. Става дума за Холандия.
Всъщност по-правилно е страната да бъде наричана Нидерландия – названието „Холандия” е технически неправилно, защото се отнася само до две от нейните дванайсет провинции – Северна и Южна Холандия, но се използва много често в цял свят и сигурно това е причината да бъде прието и в нашата страна като официално.
Мисля, че в повечето случаи представите за нея се изчерпват с някои общоизвестни факти – че е една от най-гъсто населените в света, прочута е и с вятърните си мелници, дървените обувки, наречени сабо, с лалетата и осезаемата толерантност в обществото. Но това е твърде, твърде малко...
Трябва да чуете това предаване, за да научите повече за тази удивителна страна: за нейната столица Хага и за Ротердам, най-голямото пристанище в света, за прочутия Амстердам с безбройните музеи и домовете-лодки, за очарователният Делфт, известен не само със своя порцелан, за фееричното изложение на цветя „Кайкенхоф” и, разбира се, за Мадуродам – тази „Холандия в миниатюр”.
Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е рекордьор по отбелязани..
На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg