Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

86 години от рождението на композитора Ангел Заберски

БНР Новини
Снимка: архив на Маргарита Заберска

Не зная дали в отвъдния свят празнуват рождените дни, или си имат по-важни дела, но ние тук, останалите на земята, живеещите в материалния свят, отбелязваме традиционно тези дати.

На 31 август 1931 година в град Малко Търново се ражда именитият композитор, оркестратор и вокален педагог Ангел Заберски.

Днес той щеше да отпразнува осемдесет и шест години... ако беше останал сред нас. Да се родиш на този свят с мисия, надхвърляща обикновеното човешко съществуване, не на всеки е отредено.

Раждат се хора на науката – математици, химици и физици, но и художници, музиканти, писатели. Едни се раждат да създадат нещо голямо в живота си, други са с по-скромни възможности.

Да си човек на изкуството, да бъдеш сред тези, които оставят не просто „нещо“ след себе си, а висше изкуство, е привилегия на малцина. И точно тези привилегированите, с божествената дарба, са набелязани още отгоре, преди да се родят. Да благодарим за тях, че ги е имало, че ги има и че ще ги има!

Ангел Заберски е от онези творци, оставили своя отпечатък в историята на музиката в България. Не просто на забавната, но и в т.нар. "сериозна музика". Отличното познаване на различните музикални инструменти и тяхната специфика и звукоизвличане му позволява с лекота да пише всяка партия в богатата партитура на творбите си.

Творчеството му се разпростира във всички по-мащабни жанрове като симфоничната, духовата, хорово-оркестровата, филмовата, детската, сатиричната музика, както и чрез редица композиции за биг бенд. А що се отнася до забавната песен, в която само в рамките на 3 минути трябва да се съчетаят хармонично мелодия и ритъм, да се пресъздадат картина и емоция чрез звуци и тонове в приятно съзвучие – там беше в стихията си, владееше го до съвършенство. Песните му разказват, а мелодичната линия – най-важната част от песента, е винаги запомняща се и запеваема.

Изучавал е четири години оперно пеене при професор Христо Бръмбаров. Това е предимство, с което не всеки композитор може да се похвали. А когато самият композитор е певец и знае кои интервали са подходящи за човешкия глас, познава устройството и диапазона му, той знае от тук нататък и каква мелодия да напише. Създаването на мелодия, в която да се подреди логично и с мисъл всяка нота, е нелека задача. Точно това, че е бил певец, помага на Ангел Заберски да създаде мелодията така, че да извлече гласовите възможности на певеца, за когото композира, по максимално хармоничен начин. Той е един от създателите на вокалния квинтет „Приятели на песента“ в началото на 60-те години на миналия век, с който изпяват много песни и за който Ангел Заберски композира.

Той е от онези творци, чиято нежна лиричност и безмълвен стремеж към хармония, са заложени дълбоко в неговата душевност. И няма как тези дадени свише качества, да не бъдат отразени в композициите му. Неспирната жажда за знания, постоянният копнеж да учи, да анализира, да изследва музиката и нейните велики образци в световен мащаб осмислят живота на композитора.

С фин вкус към красивото е белязано цялото негово творчество.

Заповядайте, уважаеми слушатели на Националното радио, в този един час, посветен на 86-годишншната от рождението на Ангел Заберски, в който ще звучат песни, композирани през различните десетилетия от живота му.

Ще чуем изпълненията на певците Борислав Грънчаров, Маргарита Радинска, Нели Рангелова, Мариета Симеонова, Ангел Ангелов, Тодор Върбанов, Росен Петров, Ансамбъла на Народната армия, Кристина Димитрова, Маргарита Заберска, Борис Гуджунов, вокалната група „Студио В“ и актьорите Георги Калоянчев, Никола Анастасов.

четвъртък, 31 август, от 11 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шедьовър на Бритън на оперната сцена в Брюксел

Интригуващата, енигматична камерна опера на Бенджамин Бритън "Въртенето на винта" се игра през май в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Творбата се счита за един от шедьоврите в оперната литература, създадени след Втората световна война. Световната премиера на"Въртенето на винта" е през 1954 г. в театър "Ла Фениче" във Венеция, представена от..

публикувано на 19.05.24 в 08:15
The Crossover Trio и Теодосий Спасов

Теодосий Спасов и The Crossover Trio с нов музикален проект на българска сцена

На 18 май в рамките на SoFest Spring маестро Теодосий Спасов и гръцкото The Crossover Trio ще ни отведат на музикално пътешествие до Източното Средиземноморие и Балканите в Sofia Live Club. Виртуозният музикант превръща изпълненията си в необикновен синтез между традиционен фолклор и класически джаз, а гръцкото трио ще се включи с мелодии на..

публикувано на 18.05.24 в 08:25
Борис Христов  в ролята на хан Кончак в „Княз Игор”

Борис Христов като Галицки и Кончак в "Княз Игор" на Бородин

На 18 май преди 110 години е роден   Борис Христов . Избрахме запис от Златния фонд на БНР, който със сигурност ще изостри любопитството ви: "Княз Игор" от Бородин. Осъществен е през 1966 година в Париж с изцяло български състав. В ролите на Галицки и Кончак ще слушате Борис Христов. Това е период на върховно изпитание за великия певец. През 1964..

публикувано на 18.05.24 в 07:50
Станислав Почекански и Аделина Александрова в студиото на програма „Христо Ботев“

Станислав Почекански: Успехите на моите ученици са двигател, който ме кара да вървя напред

"Общуването с младите хора не само ме зарежда, но и ме обогатява – казва Станислав Почекански. Вече девет години той е Председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци, но освен това е и великолепен цугтромбонист и преподавател, който заслужено се гордее с постиженията на своите ученици от класа по камерна музика. – Със своя мироглед и..

публикувано на 17.05.24 в 15:45
Гергей Мадараш, гост-диригент

Томас Аунер и Гергей Мадараш в дебют със Симфоничния радиооркестър

Интригуваща и стилно подбрана програма предлага Симфоничният оркестър на Националното радио на 17 май, петък, от 19.00 часа , който ще бъде излъчен в пряко предаване на вълните на програма "Христо Ботев". Концертът в столичната зала "България" под надслов "Симфонични контрасти" под палката на унгарския гост-диригент Гергей Мадараш, който..

публикувано на 17.05.24 в 08:58