Не зная дали в отвъдния свят празнуват рождените дни, или си имат по-важни дела, но ние тук, останалите на земята, живеещите в материалния свят, отбелязваме традиционно тези дати.
На 31 август 1931 година в град Малко Търново се ражда именитият композитор, оркестратор и вокален педагог Ангел Заберски.
Днес той щеше да отпразнува осемдесет и шест години... ако беше останал сред нас. Да се родиш на този свят с мисия, надхвърляща обикновеното човешко съществуване, не на всеки е отредено.
Раждат се хора на науката – математици, химици и физици, но и художници, музиканти, писатели. Едни се раждат да създадат нещо голямо в живота си, други са с по-скромни възможности.
Да си човек на изкуството, да бъдеш сред тези, които оставят не просто „нещо“ след себе си, а висше изкуство, е привилегия на малцина. И точно тези привилегированите, с божествената дарба, са набелязани още отгоре, преди да се родят. Да благодарим за тях, че ги е имало, че ги има и че ще ги има!
Ангел Заберски е от онези творци, оставили своя отпечатък в историята на музиката в България. Не просто на забавната, но и в т.нар. "сериозна музика". Отличното познаване на различните музикални инструменти и тяхната специфика и звукоизвличане му позволява с лекота да пише всяка партия в богатата партитура на творбите си.
Творчеството му се разпростира във всички по-мащабни жанрове като симфоничната, духовата, хорово-оркестровата, филмовата, детската, сатиричната музика, както и чрез редица композиции за биг бенд. А що се отнася до забавната песен, в която само в рамките на 3 минути трябва да се съчетаят хармонично мелодия и ритъм, да се пресъздадат картина и емоция чрез звуци и тонове в приятно съзвучие – там беше в стихията си, владееше го до съвършенство. Песните му разказват, а мелодичната линия – най-важната част от песента, е винаги запомняща се и запеваема.
Изучавал е четири години оперно пеене при професор Христо Бръмбаров. Това е предимство, с което не всеки композитор може да се похвали. А когато самият композитор е певец и знае кои интервали са подходящи за човешкия глас, познава устройството и диапазона му, той знае от тук нататък и каква мелодия да напише. Създаването на мелодия, в която да се подреди логично и с мисъл всяка нота, е нелека задача. Точно това, че е бил певец, помага на Ангел Заберски да създаде мелодията така, че да извлече гласовите възможности на певеца, за когото композира, по максимално хармоничен начин. Той е един от създателите на вокалния квинтет „Приятели на песента“ в началото на 60-те години на миналия век, с който изпяват много песни и за който Ангел Заберски композира.
Той е от онези творци, чиято нежна лиричност и безмълвен стремеж към хармония, са заложени дълбоко в неговата душевност. И няма как тези дадени свише качества, да не бъдат отразени в композициите му. Неспирната жажда за знания, постоянният копнеж да учи, да анализира, да изследва музиката и нейните велики образци в световен мащаб осмислят живота на композитора.
С фин вкус към красивото е белязано цялото негово творчество.
Заповядайте, уважаеми слушатели на Националното радио, в този един час, посветен на 86-годишншната от рождението на Ангел Заберски, в който ще звучат песни, композирани през различните десетилетия от живота му.
Ще чуем изпълненията на певците Борислав Грънчаров, Маргарита Радинска, Нели Рангелова, Мариета Симеонова, Ангел Ангелов, Тодор Върбанов, Росен Петров, Ансамбъла на Народната армия, Кристина Димитрова, Маргарита Заберска, Борис Гуджунов, вокалната група „Студио В“ и актьорите Георги Калоянчев, Никола Анастасов.
четвъртък, 31 август, от 11 часа
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg