Голям град, промишлено производство и защитена зона - една неочаквано добра комбинация ви посреща край Бургас. Тя носи името „Атанасовско езеро“ - може би единствената природна забележителност у нас, която празнува рожден и имен ден.
Освен това, над езерото минава най-големият път на прелетни птици в Европа „Виа Понтика“, а на територията на Бургаските солници, също част от езерото, ежегодно се организира Фестивалът на солта. Неговите инициатори са от фондация „Биоразнообразие“, които съвместно с Българското дружество за защита на птиците и „Черноморски солници“ реализират проекта „Солта на живота“.
Резерватът си има план за управление, който ясно указва в кои периоди може да работят солниците и кога е абсолютно забранено, защото ще пречат на птиците. Ние, като природозащитна организация, се опитваме да привлечем европейски средства, с които да бъде развиван регионът. Езерото е точно симбиоза между хората, между запазената природа и крехките взаимоотношения, които изграждат и пазят тази екосистема, разкрива ни тайната на успешното управление на защитени територии Радостина Ценова от фондация „Биоразнообразие“. С нея се срещнахме в едно ново пространство на солниците - „Симбиотично“, където можете да се запознаете с уникалните характеристики и история на мястото, както и да се порадвате на цветовете на „циганското“ лято.
Още за най-гостоприемния резерват у нас - чуйте от разговора на Гергана Гайдарова с Радостина Ценова в звуковия файл.
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Как да разбера този свят? 10 000 снежинки* се топят върху перваза – Из книгата с хайку и хайбун "Бели Петна" "Terra Култура" преминава в новата..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg