Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сардиния

БНР Новини
Кула „нураге” - Сардиния.
Снимка: Симеон Идакиев

Ще ви призная, че не знаех много за остров Сардиния, към който се отправях. Освен онова, което бях чел и чувал за тази автономна област на Италия, а то не беше кой знае колко...
Една от най-ласкавите легенди за нея разказва, че когато Бог за първи път слязъл на планетата Земя, стъпил в Средиземно море и оставил следа с формата на сандал. Така, по божествен начин, се появила Сардиния. Може би това не е легенда, а истина, защото по-късно на острова се заселват множество знаменити люде. Най-вече на архипелага Ла Мадалена, който се състои от 7 големи и около 50 по-малки островчета с красота, която наистина може да бъде наречена вълшебна и даже божествена - тюркоазени лагуни и бели девствени плажове.
И днес само трябва да затворя очи и с лекота се пренасям в този удивителен остров, за да зърна отново град Ористано и странният „оризов” плаж Из Арутас, или в столицата Каляри. Когато се озовеш в нея с изненада си даваш сметка, че този всъщност неголям град е по-древен от великия Рим и че финикийците го наричали „Градът на Бога”. Това название е не просто подходящо, а в голяма степен отговаря на истината, защото старият град е съхранил множество храмове - свидетелства за дълбоката набожност на неговите жители.
Но главната забележителност на остров Сардиния все пак е тайнствената култура, наречена „нураги”. Нурагите обаче не са название на племе или народ, „нураге” се наричат всъщност странните каменни творения - кули, приличащи на пирамиди. Но освен тях, в Сардиния са открити и множество свещени кладенци, какъвто е и храм-кладенецът у нас край пернишкото село Гърло.
Няма да разкривам повече тайни - за старата столица Сасари или град Алгеро, наричана още „Барселонета” (Малката Барселона). Защо, ще научите когато чуете това предаване.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Храм „Рождество Христово“ и Софийската синагога

Рождество и Ханука

Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите   посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират..

публикувано на 25.12.24 в 09:45

При Дядо Коледа… през август

По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки,   ще ви представим родината на щедрия старец през  противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..

публикувано на 24.12.24 в 18:10
Александра Русева, проф. Андреана Ефтимова, Венета Гаврилова, Невена Георгиева и Дарина Ангелова

Студенти коментират думите на 2024 година

Настроени за сериозна равносметка на събитията, белязали отминалите месеци, всяка година леко се озадачаваме от думите, избрани от големи световни речници и издателства като "дума на годината". Вторият поглед обаче и информацията за начина на избор хвърля върху картината друга светлина или най-малкото показва колко различни са вълненията на тези..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Космическата 2024 година

Надпреварата за Космоса е в разгара си и от научна гледна точка годината беше благополучна за космическите технологии и проучвания. Във "Време за наука" Никола Кереков представя най-важните акценти от Космическата 2024 година. Кой стигна до Луната,  какво се случи по пътя към Марс, как върви мисия Уран, кой свири на цигулка в Космоса и..

публикувано на 24.12.24 в 10:58

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20