Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кларинетистът проф. Петко Радев остана поразително скромен и естествен независимо от славата, която го споходи

| обновено на 09.11.17 в 13:38


В студио „Музика“ излъчваме предаване в памет на големия български музикант – кларинетиста Петко Радев. Името му е легенда сред музикантите от няколко поколения, талантът му го прави еднакво добър и в народната музика, и в най-високите образци на световната музика. Той е солист, ансамблист, първи кларинет в Симфоничния оркестър на БНР, Софийската филхармония, оркестъра на „Ла Скала“ в Милано. Той е Петко Радев. Създаде десетки изпълнители на кларинет у нас като преподавател, професор в Музикалната Академия. Научи ги на нещо повече от това да свирят на кларинет, вдъхнови ги да правят музика със своя инструмент, да търсят съвършенството на звука и израза, да не се поддават на нищо евтино и тривиално. Беше роден голям и с мярката си извървя един прекрасен музикантски път, по който раздаваше своето можене на публиката безотказно. Остана поразително скромен и естествен за славата, която се беше настанила трайно в музикантската му биография. С неговата виталност и чувство за хумор, с излъчването си, което не могат да забравят всички негови ученици, колеги и приятели Петко Радев остава много светла диря, която за щастие прекрасно се подкрепя и усилва с многобройните му записи. Звукът на неговия кларинет с неподражаемото фразиране, с всички неотразими динамични нюанси, носеше собствения му Петко Радевски дух. Дълбоки корени в тракийската земя и много високи, изтънчени върхове, от тук нататък ще го търсим в звездното небе.



ВИЖТЕ ОЩЕ

Музика и памет в научен форум в Националната музикална академия

O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за петнадесети път) – едно важно събитие за музикалния свят и не само. Тази година темата е Музика и памет . За да разкаже повече, в " Метроном..

публикувано на 23.04.25 в 15:26

Полет с "Тригайда"

А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...

публикувано на 21.04.25 в 09:23
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2025 г.

16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..

публикувано на 15.04.25 в 09:10
Даниеле Феббо

Даниеле Феббо в света на музиката

Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..

публикувано на 15.04.25 в 08:35