Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво не знаем за Хенри VIII

| обновено на 01.12.17 в 10:56 БНР Новини
Партитурата на песента „Да прекарваш време с добри приятели“
Снимка: Wikipedia

Времето с добри приятели
обичам да прекарвам.
Така ще е до сетния ми ден.
Завиждат и ламтят, но никой не отрича,
че имам Божие одобрение
за своите забавления
за песните, за танците, лова.
Сърцето ми тупти
за развлеченията добри…

Крал Хенри VІІІ на 18 годиниТова може би е най-известната песен, написана от английския крал Хенри VІІІ, със заглавие „Да прекарваш време с добри приятели“. Тя е създадена през 1509 г., съвсем скоро след короноването на Хенри, когато той е едва на 18 години. Песента бързо става любима на всички и излиза извън стените на кралския дворец – пеят я по улиците и в кръчмите из цяла Англия. В наши дни биха я нарекли истински хит. „Да прекарваш време с добри приятели“ е включена в създадения през 1518 г. сборник с песни, наречен „Песнопойката на крал Хенри VІІІ“. В него има повече от сто произведения. Смята се, че 33 от тях са написани  лично от краля.
Около двайсет години по-късно за самия крал е бил съставен псалтир с илюстрации. На една от миниатюрите в него Хенри VІІІ е изобразен да свири на малка арфа, на друга - са любимите му музиканти, които свирят на арфа, цитра, барабан и различни видове флейти.
Освен че бил уважаван музикант и певец, кралят събирал около себе си най-добрите изпълнители и композитори на своето време. Той толкова обичал да слуша музика, че изпълнителите трябвало да му свирят буквално от сутрин до вечер – започвали в спалнята му с неговото събуждане, съпровождали го навсякъде през целия ден и свършвали вечер, отново в спалнята му, след като заспи. Музикантите свирели на смени, разбира се, но пак не им е било лесно…
Кралят имал и много богата колекция от  музикални инструменти. В нея се пазели повече от 150 различни флейти, 10 тромбона, 14 тромпета, 5 гайди и много други.
Още за колекциите на английския крал Хенри VІІІ, можете да научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца“ в „Радиоенциклопедия“.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00