"Искам да им благодаря. Отдавна коментираме такава схема, проект, дали може да се случи, защото в годините имам доста опити за летене, доста проекти с мои колеги... Сега се извинявам, че не съм поканил останалите мои партньори, защото още не ми е изкристализирал такъв концерт, в който бихме могли да се съберем всички на сцената. Ще трябва да продължи повече от 3-4 часа, като една опера на Вагнер... Но обиколихме някои градове в България и София, беше много емоционално и приятно".
"Артистите са професионални пътници"
"Обичаме да пътуваме и в това е магията - всеки ден артистът е на различно място, среща се с различни хора. Всеки концерт сам по себе си е нещо, което се случва веднъж в живота. Това е красотата на нашата професия", споделя артистът.Страда семейството, освен ако не пътуват заедно. Имало е и периоди, в които се е чувствал най-добре в момента, в който затвори хотелската врата зад себе си, за да остане насаме със себе си:
"Всеки човек има нужда от малко усамотяване, да си изчисти емоциите, да си сглоби плана за работа, какво ще трябва да прави, в чия роля да влезе - аз съм и актьор. Оперната ми кариера е свързана с театрални постановки, в които играеш някого. Трябва по някакъв начин да влезеш в неговата кожа, да усетиш духа на произведението, да опиташ избягаш от реалността. Това са моментите, в които трябва да се концентрираш, да се абстрахираш от всичко".
С удоволствие "превключва" между поп музиката и операта
Когато човек е подготвен, няма проблем - има само малка разлика в звукоизвличането, казва Орлин Горанов. Още от малък се докосва до класическата музика като хорист в хор "Бодра смяна". Това е магическо усещане, споделя музикантът. В Ансамбъла на Строителни войски среща музиканти, които му помагат да се оформи като изпълнител. Пее първите си дуети с Росица Борджиева, пее и с Тоника. Влиза в Консерваторията, специалности "Оперно пеене", след като печели "Златният Oрфей" през 1984 година.
"Реших, че от тук нататък трябва да се опитам да се доразвия, да направя още нещо. В онези години "Златният Oрфей" беше Гран При, най-голямото признание за България. Тогава започнаха да падат жанровите граници в певческото изкуство по цял свят. Реших да опитам, защото класиката си е класика. Нашата вокална школа шества триумфално по всички световни сцени още от миналия век..."
В поп музиката обаче намира себе си. Обича да работи в екип, да участва в дуети. Участвал е в много проекти, по много различни поводи и за различни каузи. В момента работи по нов проект заедно с поета Ангел Симеонов, композитора Росалин Наков. Следващото участие е в коледен концерт в посолството ни в Рим, заедно с Еделина Кънева и Орлин Павлов.
Никога не прави равносметки, денят започва с усмивка
"Рано е още. Всеки Божи ден, всяка сутрин благодаря на Всевишния, че съм отворил очи и пак имам възможност да направя нещо", споделя музикантът. Никога не се занимава обаче с музика вкъщи. Обича да експериментира в кухнята заедно със съпругата си. Поддържа се с много движение и ходене. С приятелите си също само слуша музика, не разговаря за работата си. Съпругата му обаче не му спестява нищо, когато й покаже нова песен или проект. Вярва във висшите сили. Вярва, че има предопределение, съдба - "неща, за които човек трябва да си отвори очите и сърцето, за да види".
"Светът е хубав, животът е много шарен. И да е имало трудни моменти, вече са в историята. Всеки тежък момент е част от живота. Той е дошъл неслучайно, за да можеш да се опиташ да го прескочиш, или игнорираш, или решиш. Това са стъпки в нашия път, които са задължителни за израстването", посочва музикантът. Не обръща внимание на завист и интриги.
Когато се опиташ да спънеш някого, няма да го изпревариш
"Това не е начинът да спечелиш. Когато обиждаш някого, или се опиташ да го спънеш, ти няма да го изпревариш. Понякога приемам тези неща като коректор, от гледна точка на това, че има още какво да се прави, защото никой не е перфектен. Даже се притеснявам, ако има само суперлативи, а няма негативи", казва певецът. На сцената предпочита да работи с приятели. Но се старае да не натоварва никого наоколо с проблемите си, но не се срамува да се извинява.
Още за работата на сцената, за семейството, приятелството и за новите проекти - чуйте интервюто с Орлин Горанов!
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg