Сблъсъкът на гласове тук не боли, пише тя, докато говори с мен. Ръката й, свита в юмрук, се притеснява да нанесе първия удар, но го прави. Бавно, неусетно почти, нейните думи ни удрят право в сърцето. Започваш да се чудиш наистина ли е само на 18. Разбираш, че „Моментът преди порастване“ не само е настъпил, но и я е научил умело да борави с всички „(Не)разбирателства”.
Лилия Йовнова е от „Младите в изкуството“, които не се страхуват да си задават въпроси, колкото и неудобни да са те. Лети с думите напред и не се пази от ударите на поезията. Може би именно в този словесен полет се раждат и всичките ѝ стихове – някои публикувани в блога ѝ и издания като „Литературен вестник“. „Кръстопът“ и „Ах, Мария“, други, чакащи своето място в дебютната ѝ книга.
Дали заради това, че отново дойде време да кажем „чао“ на едни и „здравей“ на други, или пък просто защото жаждата за думи е толкова голяма, този път цялото ни „Време и половина“ бе именно за нея – неприлично младата поетеса Лили Йовнова. Ако и вие изпитвате нуждата да поиграете с поезията поне за половин час време, чуйте какво има да каже Лили.
В епизод 567 "Трамвай по желание" среща своята публика с универсалния сценичен талант Атанас Палюшев. Кой е Палюшев? В своя творчески профил Атанас е лирико-драматичен тенор, школуван в класическото пеене. Завършва първо ВИТИЗ, а после и Консерваторията със специалност оперно пеене. Специализира в прочутото Миланско оперно училище към..
Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..
Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР. Още през 1990..
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg