В предаването „Звукови хроники“, ще слушаме музика от една емблематична прогресив рок група – „Емерсън, Лейк енд Палмър“ или накратко, ELP. Идеята да избера тази формация за моето първо предаване за 2018, дойде от нашия слушател от град Бургас – Веселин Вълчанов. Той, като редовен слушател на програма „Христо Ботев“ и конкретно на петъчното издание на „Звукови хроники“, сподели в имейл към програмата ни, че прогресив рокът за който отделих специално внимание през декември миналата година, е един от любимите му стилове, който го е върнал към младостта му. Така че, музиката на „Емерсън, Лейк енд Палмър“ в „Звукови хроники“ сега, нека бъде специален поздрав за Веселин Вълчанов, както и за всички почитатели на този стил.
„Емерсън, Лейк енд Палмър“ е трио, създадено в Лондон през 1970-та от Кийт Емерсън – клавир, композиция и аранжиране, Грег Лейк – вокал и китара, и Карл Палмър – ударни. Музиката им се отличава значително сред останалите стилове, модерни за времето си. Органовото звучене и изобщо широкото използване на синтезатори е нещо ново за 70-те. Обработки на различни класически творби като например „Картини от една изложба“ на Модест Мусоргски са само част от музикалните експерименти на английското трио. „Емерсън, Лейк енд Палмър“ успяват да въведат най-новите електронни технологии в музиката си.
петък, 5 януари, от 17.30 часа
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg