Мнозина помнят още достолепната осанка и мощно музикантско излъчване на цигуларя Иван Пеев - 31 години той беше концертмайстор на СО на БНР, а преди това и концертмайстор на Софийската филхармония, първа цигулка на Фестивалния оркестър на Емил Чакъров. Името му свързваме и с Българско трио за класическа музика, с което концертират в много страни по света, той е основоположникът на специалността „Оркестрови трудности” в ДМА „Проф. Панчо Владигеров” в София. От близо двадесетина години живее в Сингапур, преподава цигулка, свири, до скоро бе концертмайстор на Симфоничния оркестър на Сингапур. По-рядко се връща в България и през лятото на 2017 г. в краткия си престой в София с радост прие поканата да гостува в студиото на програма „Христо Ботев”. Поводът - неговият 75 юбилей. Каква е ролята на концертмайстора и какво вижда той от своята позиция? Италианците по-малко използват термина концертмайстор - казва Иван Пеев - Те наричат тази личност La spalla, рамото на диригента и то е донякъде така. Да бъдеш концертмайстор не е много трудно, но не е и много лесно. Не става дума само за свирене. Да свириш чудесно, това е едно. Другото, което е по-трудното – да намериш контакта с оркестъра. Когато си концертмайстор, някак си поне в България, се включва моментално една негативна реакция: „Е-е, този е вече шеф!”, малко „ръмжене” има. И затова съм се убедил, много важно е да намериш правилния начин на поведение с оркестъра. Никога не съм се отделял от него, винаги съм казвал „Аз не съм избраник, който води оркестъра, давайте да работим заедно”. Когато съм правел групови репетиции, свиря с тях, защото съм виждал някои колеги концертмайстори, които се правят на диригенти. Подготвял съм щрихите, пръстовката, за да им е готово, да им е по-лесно и колегите са го оценявали. Интересни истории от своя живот разказва в предаването Иван Пеев - за пътя си в музиката, за своя професор в Музикалната академия Емил Камиларов, за големите български диригенти, за приключенията на театралната сцена… Любимите записи, които е направил за БНР? - Аз нямам любим запис, както един артист няма любима роля. Всяка пиеса, която започвам да уча в началото е непозната, запознавам се и после се влюбвам. И от там нататък следващата, в която се влюбвам не измества първата. Тежък кръст ли е да се посветиш на музиката? - Не тежи този кръст, ако ти си го избрал. В много случаи кръстът те носи. Не мога да си представя живота без музика, тя е моята работа, тя е моето хоби.
петък, 19 януари от 19.20 часа
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да изнесат специален акустичен концерт в зала "Сингълс" на НДК (вход А4, дясно), който е част от зимното им турне Acoustic in Europe . Формацията е емблематична както за австралийската..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен се игра "Ифигения в Таврида", а в концертната зала Bozar в Брюксел зрителите видяха "Орфей и Евридика". През XVIII век в оперния жанр се установява традиция вокалните партии да са подчертано..
На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от необикновения живот и любовта между оперната дива Мария Калас и корабния магнат Аристотел Онасис. Сюжетът е изграден върху действителни факти. В спектакъла има силни страсти, повлияни от..
"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не съм злоупотребила с това, напротив, доразвила съм го, за да Му благодаря по някакъв начин" – това заявява една от легендите в българското оперно-изпълнителско изкуство у нас и по света –..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре , Амаду и Мариам и Салиф Кейта , а пътят му в музиката е достоен за филм. Започва като един от най-обещаващите футболисти на Мали ( интересно съвпадение е, че и днес, като напишете "Boubacar..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не..
На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg