Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всяко „да“ има свое „не“

БНР Новини
Снимка: @ColibriBooks

Това твърди един съвременен магьосник, който имат способността да царува в света на думите – всяко „да“ има свое „не“, а „ние“ се ражда след „аз“. За да вникнеш в неговите думи трябва да започнеш да гледаш със затворени очи и да се вслушаш във вътрешния си глас. Всеки има своите пукнатини, с които трудно живее и за които трудно говори. Има хора обаче, които имат възможността, а и дарбата да предразположат човек да заговори за своите вътрешни драми. Те създават една различна интимност, в която са намесени смъртта, свободата, самотата и смисъла на живота. Такива хора са психиатрите, психотерапевтите и… Ървин Ялом – рок звездата на психотерапията. 40 години след публикуването на „Екзистенциална психотерапия“, фундаменталният научен труд на американския психиатър излезе и на български език – събитие, което събра близо 100 души в „Перото“ миналата седмица, само за да чуят повече за човека, който помири фикцията и науката. Провокирана от екзистенциалните въпроси и желанието да разбера живея ли истински или просто съществувам, реших да надникна във вселената Ървин Ялом. Надникнете и вие.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емил Янев, Маргарита Бойчева и Еленко Касалийски (отляво на дясно)

Един следобед сред вкаменения лес

В епизод 613 "Трамвай по желание" прави радиопремиера на пълнометражния документален филм "Потопът и вкаменената гора", с режисьор Еленко Касалийски и по сценарий на Маргарита Бойчева. "Потопът и вкаменената гора" е филм за уникалния в световен мащаб природен феномен Вкаменената гора, който се намира на дъното на Черно море. Това е филм за..

публикувано на 27.11.25 в 17:35

Какво са превеждали и чели българите от първата половина на XIX век

Книгата на Николай Аретов "Преводната белетристика от първата половина на ХІХ век. Развитие, връзки с оригиналната книжнина, проблеми на рецепцията" разглежда изчерпателно преводните творби в периода от възникването на новата българска литература до Кримската война (1854-1856).  Авторът се спира върху развитието на "повествователната техника,..

публикувано на 27.11.25 в 17:05

Сливенският театър представя спектакъла "Боряна" в София

Драматичният театър "Стефан Киров" - Сливен гостува в София с най-новия си спектакъл – "Боряна". Постановката по пиесата на Йордан Йовков е дело на Петър Денчев. Ролята на Боряна изпълнява актрисата Мария Манолова. "Темата за избора присъства много силно в пиесата, но тя присъства и днес -   ние не си даваме сметка, че нашият избор има..

публикувано на 27.11.25 в 16:25

Четирима художници с изложба в галерия "Стубел"

Валери Чакалов, Красимир Добрев, Красимир Карабаджаков и Стефан Божков откриха снощи обща изложба с най-новите си творби, създадени в последните години. Валери Чакалов работи в областта на графиката, живописта и неконвенционалното изкуство.  Красимир Карабаджаков "притежава изключително освободено образно мислене, а експресионистичните му картини..

публикувано на 27.11.25 в 16:13

Любовта като най-голямото бедствие в "Примадони"

На 28 ноември 2025 г. Сатиричният театър "Алеко Константинов" ще представи премиерата на комедията "Примадони" от Кен Лудвиг – една от най-енергичните и забавни пиеси на съвременната американска сцена. Постановката е на режисьора Калин Сърменов, който среща зрителите с остроумния свят на Лудвиг, изпълнен с обърквания, маскировки, влюбени герои..

публикувано на 27.11.25 в 15:50